Уникредит очаква 13% инфлация в България и охлаждане на имотния пазар
За първи път от 21 години ще има намаление на реалните доходи на домакинствата, водещо до ограничено потребление и нисък растеж на БВП
Ускоряване на средногодишната инфлацията до 13% заради войната в Украйна и минимален икономически ръст очакват България през 2022 г. Това предвижда последният икономически анализ на най-голямата банка в страната Уникредит Булбанк, базиран на статистиката на БНБ и изготвен от главния икономист на институцията Кристофор Павлов.
Според неговите икономически модели разширяването на българския брутен вътрешен продукт ще се ограничи до едва 1.4% вместо 3.6%, колкото бяха заложени в предишната прогноза от началото на януари. За следващата година се предвижда ръстът да бъде по-висок – 3.5%, което отново е значителна ревизия в посока надолу – с 0.8 пункта спрямо януарската прогноза.
През тази година ще сме свидетели на намаление на реалните доходи на повечето домакинства в България – средно с 3.2%, което е първото за последните 21 години. Причината според доклада е, че се очаква забавяне на ръста на пенсиите и заплатите в публичния сектор в сравнение с рекордно високите темпове на растеж, провокирани от изборите през миналата година.
Очакванията са ръстът на заплатите в частния сектор също да се забави, тъй като голямата несигурност около войната в Украйна ще накара повечето компании да преоценят перспективите за ръст на продажбите на фона на затруднените производствени вериги.
Прогнозата на Уникредит Булбанк е в тази ситуация правителството да продължи да подпомага домакинствата заради рекордно високите цени на храни, енергия и други стоки и продукти от първа необходимост. Този ефект от поскъпването на живота ще доведе до свиване на търсенето, което от своя страна ще забави значително инфлацията през следващата година – до около 3%.
Банката обръща внимание, че голяма част от населението няма достъп до средства за посрещане на неотложни нужди, което означава, че хората, които живеят от заплата до заплата представляват доминираща част от населението. Според Уникредит допълнително влошаване на ситуацията е фактът, че голяма част от COVID спестяванията, натрупани в първата година от пандемията, вече са изхарчени. В резултат на това банката очаква спад в покупателната способност на голяма част от населението при положение, че средногодишната инфлация ще достигне 13%.
Комбинацията от отрицателен ръст на реалните заплати и голям дял на хората, които живеят от заплата до заплата, ще доведе до много слаб реален ръст на частното потребление от само 1.1%, ако изчисленията ни са верни“, посочват от Уникредит.
По-малко сделки на имотния пазар
Според икономическите модели на банката през 2022 г. се очаква охлаждане на имотния пазар. До него ще доведат няколко фактора, сред които ускорен ръст на цените на жилищата на фона на нарастващите разходи за строителни материали и заплати на заетите в сектор строителство. Това ще доведе до чувствително влошаване на повечето показатели за достъпност на жилищата.
Банката очаква това да остави някои купувачи извън пазара, което от своя страна ще намали броя на сделките през тази година. Този процес ще бъде по-изразен в най-големите градове, където съотношенията на достъпност и без това вече претърпяха значително влошаване.
Нарастващите лихвени проценти в еврозоната не са сериозна заплаха за цените на жилищата в близко бъдеще, защото повишението на лихвените проценти от ЕЦБ ще бъде много ограничено, а конкуренцията за нови кредитополучатели между банките вероятно ще държи под контрол лихвените проценти по ипотечните кредити.
Поддържане на нормално производство
Поддържането на нормални нива на производство ще бъде трудно за енергийно-интензивните предприятия предвид повишаващите се цени на енергията през последните месеци. Иначе въпреки че Русия и Украйна са само частично интегрирани в европейските производствени вериги, те доставят редица ключови суровини.
По същия начин прекият ефект от войната върху износа е ограничен, тъй като експортът към Русия и Украйна съставлява по-малко от 3% от БВП на страната. Въпреки това очакванията са, че конфликтът ще понижи търсенето и от останалите ни външнотърговски партньори от еврозоната и региона на Централна и Източна Европа, т.е. макар и по косвен начин ефектът върху износа ще се усети тази година. Така Уникредит Булбанк очакват вече реалният ръст на износа да се забави до едва 1.8% през 2022 г. спрямо 9.9% ръст, отчетен през изминалата година.
*Прогнозата е направена на база предположението, че Русия ще продължи да доставя петрол и газ за България. Въпреки това цените на енергоносителите вероятно ще останат повишени за продължителен период от време, тъй като рискът от спиране на доставките остава значителен на фона на продължаващите военни действия.