Успокоение на финансовите пазари след данните от САЩ
Еврото се възстанови до 136.22 йени
Йената започна новата сесия доста под върховете от предишната, след като на пазарите се възцари малко спокойствие след оптимистичните новини за САЩ, които помогнаха за намаляването на притесненията относно забавянето на световния растеж.
Еврото се възстанови до 136.22 йени, отдалечавайки се от 11- месечното дъно на 134.15, докато австралийският долар нарасна до 93.25 йени, отдалечавайки се от 7- месечното дъно на 91.72.
Разходите по заемането за някои от силно задлъжнелите членки на ЕС нараснаха за трета поредна сесия, след като намаля вярата, че ЕЦБ може да предотврати изпадането на блока в поредната дългова криза.
Данни в четвъртък показаха, че дефлацията в Гърция, Испания, Италия, Словения и Словакия и цялостната инфлация в еврозоната остават в т. нар. от ЕЦБ “опасна зона” за 12-ти пореден месец.
Инвеститорите изглежда намериха някаква утеха при британския паунд, срещу когото продаваха евро, помагайки на британската валута да натрупа солидни печалби през нощта.
Паундът поскъпна до 1.2568 евро, отдръпвайки се от едномесечното дъно на 1.2422, достигнато в сряда. Спрямо долара, паундът достигна връх на 1.6095, възстановявайки се от 11- месечното дъно на 1.5875, достигнато по- рано през седмицата. Еврото върна част от натрупаните в сряда печалби спрямо долара и остана да се разменя за 1.28 долара, отдалечавайки се от тазседмичния връх на 1.2887.
В икономическия календар липсват събития, които биха могли да предизвикат по- сериозно движение в края на седмицата. Остава единствено изказването на члена на ЕЦБ Беноа Кюре, който ще говори по темата “научихме ли нещо от кризата”, а председателят на Фед, Джанет Йелън, ще беседва на тема “икономическите възможности”.
Златото приключи без значителна промяна
Цената на златото остана стабилна в четвъртък, подкрепена от подновените притеснения около забавянето на световната икономика, но неуспехът на кюлчетата да поскъпнат във време на значително поевтиняване при пазарите на акции и енергия показва, че металът може да се отдръпне в близко бъдеще.
Страховете за икономическия растеж се отразиха отрицателно върху очакванията за търсенето на индустриалните метали като паладий, който се използва най- вече в автомобилната индустрия като каталитичен конвертор. Паладият за кратко понижи стойността си с 5%, преди да си възвърне загубената територия.
Златото бе подкрепено, след като Джеймс Булард, президентът на Фед- Сейнт Люис, заяви, че Фед ще продължи да изкупува облигации за по- дълъг период от първоначално предвидения предвид волатилността на пазарите и спадащите очаквания за инфлацията.
Американските акции поскъпнаха леко по време на следобедната търговия в четвъртък, възстановявайки се от спадовете по- рано през деня, след като данните за икономиката, оповестени в четвъртък, успокоиха страховете относно потенциалното въздействие на отслабената световна икономика върху тази на САЩ.
Спот цената на златото изгуби 0,1% до 1238.33 долара за тройунция при търговия в изключително тесния рейндж от 10 долара.
В сряда, металът поскъпна до 1249.30 долара за тройунция, което бе и най- високата му стойност за последния месец.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поевтиняха с 3.60 долара до 1241.20 долара за тройунция при високи обеми на търговията.
Бягството от риска доведе до сериозен ръст на цените на правителствените облигации на САЩ в сряда, тласкайки възвръщаемостта на еталонните 10- годишни облигации до най- ниската им стойност от май 2013 до сега, на 1,865%. Тяхната възвръщаемост обаче се възстанови в четвъртък.
Данни в четвъртък още показаха, че новите молби за помощи при безработица са спаднали до 14- годишно дъно миналата седмица, а индустриалното производство е нараснало рязко през септември.
Но данните за САЩ бяха разпокъсани, като се има предвид, че в сряда данните показаха спад на цените на производителите за пръв път през последната година, както и спад при продажбите на дребно.
Сред останалите благородни метали платината изгуби 0,6% до 1246.50 долара за тройунция, за кратко търгувайки се на същата цена както и златото. Обикновено цената на белия метал е по- висока от тази на златото.
Паладият достигна 8- месечно дъно на 725.10 долара за тройунция, като последно бе на загуба от 2,9% до 741.10 долара.
Среброто поскъпна с 1% до 17.41 долара за тройунция.
Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)