В Индия експериментират с тридневна работна седмица
Това е печеливш подход, който дава на работниците свобода да преследват другите си страсти
Индийските компании сигнализират за силен недостиг на IT специалисти. Голяма част от тях се опитват да задържат добрите си служители, предлагайки им по-атрактивни социални придобивки, по-дълъг платен отпуск или по-къса работна седмица, но проблемът с намирането на нови остава. В редица държави четиридневната работна седмица започна да се обсъжда, а някои дори я въведоха в тестове режим. Големите компании твърдят, че това е бъдещето, смятайки, че предоставяйки на служителите си повече време за почивка, те ще бъдат по-продуктивни.
Набиращата популярност индийска финтех компания Slice вече предлага на своите служителите тридневна работна седмица, а заплащането спада до 80%, съобщава Bloomberg.
„Това е печеливш подход, който дава на работниците свобода да преследват другите си страсти или интереси, като същевременно си осигуряват стабилен доход“, посочва Раджан Баджай, основател на Slice.
Той добавя, че това е бъдещето и че „хората не искат да бъдат обвързвани с работа“.
IT аутсорсингът, глобалните търговци на дребно и технологичните центрове на банките на Уолстрийт поглъщат най-много кадри, оставяйки стартиращите компании без служители. Междувременно глобалните инвеститори наливат милиарди долари в технологичните стартъп компании в Индия, поставяйки мениджърите под натиск да увеличат екипите.
Slice смята, че новата политика за работно време ще отличи компанията от останалите и ще й привлече квалифицирани попълнения. В момента тя разполага с 450 служители, като възнамерява да назначи над 1000 инженери и продуктови мениджъри през следващите три години.
Това е най-доброто от двата свята. Работниците могат да получат заплата и пълни обезщетения, като работят три дни в седмицата и да прекарат останалото време в преследване на мечта за стартиране на собствен стартъп“, коментира Баджай.
Преминаването към по-кратка работна седмица продължава поне един век. През 1926 г. Хенри Форд, американски инженер и предприемач, основател на автомобилната корпорация Ford, приема петдневната работна седмица вместо типичните шест работни дни, след като експериментите показват, че производителността няма да пострада в резултат на това. Компаниите от години експериментират с четиридневни седмици без широко разпространение. Нови проучвания показват, че по-малкото работни дни всъщност повишават производителността и благосъстоянието на служителите.
Баджай заявява, че възнаграждението за някои IT позиции се е увеличило тройно за тази година и наддаването за кадри става изключително труд. Практиката в индустрията показва, че един ценен служител, който конкуренцията се опитва да „открадне“, получава поне по 3 седмични оферти за смяна на фирмата, като сред основните стимули, които се предлагат е по-високо заплащане.
Компаниите започват да предлагат на своите работници все по-атрактивни възнаграждения, за да им помогнат да се откъснат от работата и да „презаредят батериите“, в опит да ги задържат. Платформата за социална търговия Meesho обяви, че ще даде 10-дневна почивка на всичките си служители през ноември. Стартъпът на Fintech BharatPe пък предоставя на работниците си ваучери за пазаруване в BMW за мотори, джаджи и др. А за тези, които не са фенове на автомобилите, BharatPe предлага крикет почивка в Дубай.
Slice, основан през 2016 г., е специализиран в предлагането на кредитни карти в Индия. Компанията е издала 110 000 такива за септември, което я нарежда сред най-добрите доставчици в страната. Сред неговите поддръжници са японската Gunosy Capital и индийската Blume Ventures.
„Тридневната работна седмица ни позволява да наемем определен калибър таланти, защото това е предимство, което големите технологични компании като Google и Amazon не предлагат“, казва Баджай.