В опит да раздвижи икономиката ЕЦБ се засилва за поредно понижение на лихвите
Това би било първото поредно намаляване на лихвените проценти от 13 години насам
Европейската централна банка вероятно ще понижи лихвените проценти за трети път тази година с аргумента, че инфлацията в еврозоната вече е все по-контролирана, а икономиката е в застой.
Първото поредно намаляване на лихвените проценти от 13 години насам ще отбележи изместването на фокуса на централната банка на еврозоната от понижаване на инфлацията към защита на икономическия растеж, който вече две поредни години значително изостава от този в САЩ.
Последните икономически данни вероятно ще наклонят везните в ЕЦБ в полза на намаляване на лихвите, тъй като проучванията на бизнес активността и настроенията, както и данните за инфлацията през септември са малко по-ниски от очакваното.
След публикуването на тези данни редица говорители на ЕЦБ, включително председателят Кристин Лагард, посочиха, че е вероятно ново намаление на разходите по заемите този месец.
Предвид загубата на инерция на растежа и умерената инфлация сега очакваме ЕЦБ да намали лихвите с 25 базисни пункта на всяко от предстоящите четири заседания“, заяви икономистът от UBS Райнхард Клузе, цитиран от Reuters.
Намаляването с четвърт пункт в четвъртък ще понижи лихвата, която ЕЦБ плаща по депозитите на банките, до 3.25%, а паричните пазари почти напълно остойностяват още три намаления до март следващата година.
Малко вероятно е Лагард и колегите ѝ да направят ясни намеци за бъдещите стъпки в четвъртък, повтаряйки мантрата си, че решенията ще се вземат „среща по среща“ въз основа на постъпващите данни.
Основните индекси на Уолстрийт се възстановиха в сряда, като Dow отбеляза третия си рекорден връх при затваряне в рамките на четири дни.
Повечето наблюдатели на ЕЦБ очакват съкращения на всяка среща до пролетта.
Очакваме ЕЦБ да намали депозитната лихва с 25 базисни пункта на заседанието на 17 октомври и да продължи да предоставя намаления с 25 базисни пункта на всяко заседание до март“, заяви Антонио Виляроя от Santander CIB.
Според него последното намаление с 25 базисни пункта да бъде обявено през второто тримесечие, най-вероятно през юни. С него може да се достигне т.нар. неутрален лихвен процент – теоретично равнище, при което паричната политика нито охлажда, нито стимулира икономиката, обикновено равнище в диапазона от 2% до 2.25%.
Инфлация и растеж
ЕЦБ най-накрая може да заяви, че почти е овладяла най-тежкия пристъп на инфлация от повече от едно поколение насам.
През миналия месец цените нараснаха само с 1.8%, като за първи път от три години насам паднаха под целевото равнище от 2% на банката. Макар че до края на тази година инфлацията може да надхвърли 2%, очаква се тя да се колебае около това равнище или дори да бъде малко по-ниска в „средносрочен план“.
Въпреки това икономиката трябваше да плати висока цена за това.
Високите лихвени проценти отслабиха инвестициите и икономическия растеж, който изпитваше затруднения в продължение на почти две години. Последните данни, включително за промишленото производство и банковото кредитиране, сочат, че през следващите месеци ще се повтори същото.
Изключително устойчивият пазар на труда също започва да се пропуква, като процентът на свободните работни места – или делът на свободните работни места в общия брой – спада от рекордно високите си стойности.
Това подхранва призивите вътре в ЕЦБ за облекчаване на политиката, преди да е станало твърде късно.
Сега сме изправени пред нов риск: занижаване на целевата инфлация, което може да задуши икономическия растеж“, заяви неотдавна португалският централен банкер Марио Сентено. „По-малкото работни места и намалените инвестиции ще допринесат за увеличаване на съотношението на вече понесените жертви.“
Част от тази слабост се дължи на структурни проблеми, като например високите енергийни разходи и ниската конкурентоспособност, които спъват индустриалната сила на Европа - Германия.
Тези проблеми не могат да бъдат решени само чрез по-ниски лихвени проценти, въпреки че те могат да помогнат в периферията, като направят капитала по-евтин.
Не можем да пренебрегнем насрещните ветрове за растежа“, заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел. „В същото време паричната политика не може да реши структурните проблеми“.