ВАС отмени решенията на Сандов, които блокираха строежа на „Струма“
В последните дни от своето управление бившият екоминистър блокира завършването на аутобана през Кресненското дефиле
Върховният административен съд отменя решенията на бившия екоминистър Борислав Сандов, с които блокираше завършването на автомагистрала „Струма“. Така на практика вече няма пречки пред строителството на последния участък от аутобана през Кресненското дефиле.
Припомняме, че точно в последния ден на отиващия си кабинет „Петков“, Сандов издаде заповед, с която отмени процедурите по ОВОС, благодарение на които магистралата можеше да бъде завършена. Сандов се позоваваше на критиките от Европейската комисия и Бернската конвенция, които страната ни понесе заради разработения и приет вариант за трасето от правителството на ГЕРБ. Той предвиждаше 23.6-ĸилoмeтpoв участък да се разделя на две платна. В посока Гърция трафикът трябваше да минaвa пo cъщecтвyвaщия път E79 пpeз дeфилeтo, a в пocoĸa Coфия – пo нoв път изтoчнo oт нeгo.
Веднага след това Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщи, че ще обжалва решението.
Сега два различни съдебни състава на Върховния административен съд отменят решенията на Сандов, с които са спрени процедури за извършване на оценки за съвместимост. Според магистратите Сандов е „действал в разрез с принципа на предвидимост, който предполага последователност и непротиворечивост.“
Вместо да пристъпи към прекратяване на процедурата, министърът е следвало изрично да укаже на вносителя на инвестиционното предложение, че следва да изготви анализа си въз основа на специфичните природозащитни цели, предложени на 16.08.2022 г. за обществено обсъждане, и едва след неизпълнение на указаното, да пристъпи към прекратяване на процедурата.“
Общите, приоритетни, специфични и подробни природозащитни цели на защитените зони са били поместени на портала за обществени обсъждания на МОСВ със срок за обществено обсъждане до 16.08.2022 г. Следователно към датата на издаване на двете процесни решения на министъра - 01.08.2022 г., все още не са били налице одобрени, влезли в сила специфични природозащитни цели на двете защитени зони, въз основа на които Агенция „Пътна инфраструктура“ да има обективна възможност за предприемане на съответните необходими действия по изготвяне на анализ, посочват от ВАС.
Относно критиките на ЕК, с които Сандов мотивира решенията си, върховните магистрати посочват, че „визираните от административния орган най-общо като „редица нарушения” са лишени от конкретика и отново не дават яснота как тези „редица нарушения” обосновават недопустимостта на предложеното от жалбоподателя АПИ.“
Върховните магистрати връщат преписките по двете дела на министъра на околната среда и водите за продължаване на процедурите по оценка на съвместимостта, съобразно указанията на съда. Определенията могат да се обжалват пред петчленни състави на Върховния административен съд.
Припомняме, че преди седмици и Националният съвет по биологично разнообразие прие целите за опазване на дефилето. Неприемането им също бе пречка пред завършването на аутобана.