„Възкресението“ на ZTE може да струва 1.7 млрд. долара
САЩ ще поискат и повече контрол над китайската компания, за да я върне в бизнеса
~ 2 мин.
ZTE вероятно ще трябва да плати глоба от 1.7 млрд. долара, за да може да работи отново с американски компании. В момента на щатските фирми е забранено да работят с китайската компания, което е голям удар срещу телекомуникационния гигант, който разчита на внос на технологии.
Според неофициалната информация на Reuters aдминистрацията на Тръмп скоро ще претендира за тези пари и ще поиска по-строг контрол върху дейността на ZTE, преди да я върне обратно в бизнеса.Търговският департамент на САЩ също така ще поиска неограничен достъп до производствените мощности на ZTE, за да следи дали придобитите от американски компании компоненти се използват спрямо посочената цел. Освен това китайската компания ще трябва да публикува на сайта си информация за американските компоненти, използвани в продуктите на ZTE.
Щатските власти взеха решение да наложат забраната срещу ZTE в средата на април, след като китайската компания наруши споразумението с американските власти да накаже служителите, отговорни за незаконните доставки на американски технологии в Иран. В началото на май китайският производител обяви, че преустановява основни оперативни дейности, а продукти като смартфони и телекомуникационно оборудване бяха спрени от онлайн продажба.
Малко след това обаче американският президент Доналд Тръмп изненадващо обеща „бързо да върне в бизнеса” ZTE. „Прекалено много работни места в Китай са загубени. Министерството на търговията беше инструктирано да поправи това”, написа Тръмп в Twitter и добави, че той и китайският му колега Си Дзинпин работят заедно да намерят решение на кризата.Сегашната информация се появява, след като министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос се отправя към Пекин този уикенд за търговски преговори.
Един от източниците на Reuters е казал, че Вашингтон също така иска ZTE да замени състава на Борда на директорите борда и изпълнителните директори в срок от 30 дни. Сделката все още не е финализирана и източниците предупредиха, че условията биха могли да се променят.
Американските компании осигуряват между 25 и 30% от компонентите в продуктите на ZTE, което включва смартфони и съоръжения за изграждане на телекомуникационни мрежи.
„Реанимацията“ на ZTE обаче среща съпротивата на Конгреса. Демократите и Републиканците обвиниха Доналд Тръмп, че се е подчинил на натиска на Пекин да помогне на компания, която бе наречена „заплаха за националната сигурност на САЩ“.
ZTE отчаяно се нуждае от сделка, за да се върне в бизнеса, като според изчисленията си досега загубила над 3 млрд. долара от санкциите.