Вечерни новини: Бюджет '24 напредва; Водородната тръба Солун – София; Intel ще помага на България
Новозараждащата се проптех индустрия у нас
„Начинът да станем богати“: Бюджетът на Асен Василев мина на първо четене
Депутатите във водещата бюджетна комисия одобриха на първо четене проекта за държавния бюджет за следващата година, изготвен от финансовия министър Асен Василев. „За“ него очаквано гласуваха „Продължаваме промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС, които още миналата седмица се разбраха за основните параметри на фискалната рамка.
Гуверньорът на БНБ предлага минимумът на Фискалния резерв да се повиши
Гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев отправи няколко критики към проектобюджета на финансовия министър Асен Василев за следващата година. Това се случи при първото разглеждане на проекта в парламента, по време на заседание на бюджетната комисия.
БНБ намали прогнозата си за икономиката на България през 2024 г.
Българската народна банка (БНБ) завиши очакванията си за българската икономика през тази година, но ги намали за следващата. В своята ревизирана макроикономическа прогноза централната банка залага реален растеж с 1.9% през 2023 г. и 2.8% през 2024 г. В първия случай повишението спрямо оценките от юни е с 0.9 пр. пункта, а във втория – намаление с 0.5 пр. пункта.
ЕК ще финансира водороден тръбопровод от Солун до София
Съвместният водороден проект между Гърция и България беше включен в новия списък на важни проекти от общ европейски интерес. Така тръбопроводът за пренос на чист водород от Солун до София, който се планира заедно с гръцката DESFA, ще може да се възползва от финансиране по Механизма за свързване на Европа (CEF) и по-бързи регулаторни процедури.
Още много ВЕИ: ЕК изчисли, че мрежата има нужда от ремонт за €584 млрд.
За да отговори на новите нужди от възобновяема енергия, електрическата мрежа в ЕС трябва да претърпи основен ремонт. И днес Комисията представи плана за действие. Електрификацията на транспорта заедно със свързването на нови офшорни вятърни паркове и слънчеви централи са сред безбройните проекти, планирани като част от дейностите по свързване на енергийния пазар на блока през следващите години.
България сключи AI споразумение с технологичния гигант Intel
Българската държава и гигантът Intel, известен с производството на процесори и чипове, официално сключиха Меморандум за сътрудничество в областта на една от най-бурно развиващите се технологии – изкуствения интелект. Споразумението бе подписано днес в Гданск от министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева и генералния директор на Intel за Полша Майкъл Джога, отговарящ за програмите на компанията за изкуствен интелект за Европа.
Драстичен скок на киберинцидентите в публичния сектор в България
Киберинцидентите само в публичния сектор от началото на годината до момента наброяват 6100. За сравнение, през цялата минала година са регистрирани 4100. Статистиката изнесе министърът на електронното управление Александър Йоловски, като подчерта, че „това изобщо не са малки числа“. Актуалните данни за увеличения брой атаки идва в момент, когато значението на киберсигурността расте все повече – както на фона на бурната дигитализация на административните и бизнес дейности, така и на задълбочаващата се хибридна война.
Трансформация в имотите: Български проптех компании привлякоха $200 млн. финансиране
В днешния бързо развиващ се свят технологията се превърна в незаменим инструмент, движещ иновациите в различни индустрии. Секторът, който традиционно е най-консервативният както в България, така и в чужбина – на недвижимите имоти – претърпява една от най-големите си трансформации. Това се дължи на появата на проптех индустрията (бел. ред. от английската дума за имот „property“ и технологии).