Закъсалата Atos опитва да предоговори спасителната сделка с милиардера Даниел Кретински
Френският гигант, за който в България работят над 1500 човека, обмисля да продаде още активи
Atos опитва да предоговори условията по сделката за продажба на губещия си бизнес Tech Foundations на чешкия милиардер Даниел Кретински, пише Financial Times. Френският гигант, за който в България работят над 1500 служители, обяви, че oбмисля раздялата и с още активи.
Във вторник компанията заяви, че е възобновила преговорите по споразумението и ще обмисли допълнителна продажба на активи и използване на дълговите и капиталовите пазари, за да изпълни плановете си за набиране на капитал, с който да изпълни плащанията по дълговете си в размер на 2.25 млрд. евро с падеж през 2025 г.
Новината за преговорите идва, след като в понеделник рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи кредитния рейтинг на Atos поради повишените ликвидни рискове.
Акциите на компанията, която заяви, че ходът на S&P ще има „пренебрежимо“ въздействие върху разходите за лихви в размер на около 6 млн. евро годишно, паднаха с повече от 6% във вторник.
Според хора, запознати със ситуацията, Atos води и преговори с банкерите си, включително JPMorgan и BNP Paribas, за рефинансиране на дълговете си, като се очаква сделката да бъде обявена през следващите седмици. Пазарната стойност на компанията е спаднала с повече от 90% през последните три години до 651 млн. евро.
Новият кръг от ексклузивни преговори с Кретински има за цел да преработи условията по обявената през лятото сделка. Според нея чешкият магнат трябваше да купи звеното Tech Foundations и да подкрепи увеличението на капитала със 900 млн. евро в ключовия бизнес на Atos за киберсигурност и суперкомпютри Eviden, срещу което щеше да придобие дял от 7.5%.
Инвеститорите, служителите в областта на отбраната и политиците се противопоставиха на споразумението, най-вече от съображения за национална сигурност. В Eviden се намират суперкомпютрите, които управляват моделите на френския ядрен арсенал, а френските политици възразиха срещу участието на чуждестранен инвеститор в акционерния капитал.
Кретински се бе съгласил да инвестира на базата на оценка от 20 евро за акция на Eviden, което е далеч над нивото от 5.80 евро, на което се търгуват книжата ѝ в момента.
Хора, близки до чешкия милиардер, заявиха, че преговорите ще се съсредоточат върху изключването му от сделката с Eviden.
Те се водят „основно около цената за Tech Foundations“, каза източникът. По думите му идеята е част от 215-те милиона евро, първоначално предназначени за набиране на капитал в Eviden, да бъдат пренасочени към покупната цена на носещото загуби наследено подразделение на Atos. Инвеститорите в Atos, включително наскоро пристигналият водещ акционер OnePoint, заявиха, че договорената цена е твърде ниска.
Съгласно условията на сделката с Кретински от август Eviden ще получи 100 млн. евро в брой, докато Tech Foundations ще бъде рекапитализирана от чешкия бизнесмен с 800 млн. евро. Освен това тя ще получи 800 млн. евро оборотен капитал от бившата си компания майка.
Очакваната продажба щеше да донесе 100 млн. евро в брой и да намали задълженията на стойност 1.9 млрд. евро в баланса на технологичната компания. Това дава корпоративна стойност от 2 млрд. евро на Tech Foundations.
Други страни, включително изпълнителите на отбранителни услуги Airbus и Thales, бяха сред проявявали интерес към закупуване на части от бизнеса на Atos в областта на киберсигурността и суперкомпютрите.
Преговорите за придобиване на миноритарен дял от Airbus в Eviden се провалиха под натиска на акционерите на аерокосмическата група тази година. Thales заяви, че вече не се интересува от активите на Atos.