Великобритания влиза в ера на строги икономии
Правителството ще обяви орязване на разходите и повишаване на данъците в опит да успокои пазарите и да напълни хазната
На новия британски министър на финансите Джерeми Хънт му се налага да прецени икономическата опасност за страната спрямо политическото оцеляване на своята партия в четвъртък, когато ще представи дългоочаквано фискално изявление.
Очаква се той да обяви увеличения на данъците и съкращения на разходите на обща стойност между 50 милиарда паунда (58.85 милиарда долара) и 60 милиарда паунда годишно, докато се опитва да запуши дупката в публичните финанси на страната. Същевременно той трябва да убеди пазара във фискалната надеждност на този план след хаоса, отприщен от катастрофалния „мини-бюджет“ на бившия премиер Лиз Тръс, представен в края на септември.
Банката на Англия прогнозира, че Обединеното кралство е в началото на най-дългата си рецесия в историята, а Службата за национална статистика потвърди в петък, че БВП се е свил с 0.2% през третото тримесечие на 2022 г.
Банката също така се опитва да свали инфлацията от 40-годишния връх (10.1%), наблюдаван през септември, като по-рано този месец предприе най-голямото си увеличение на лихвените проценти от 1989 г. насам.
Всички ще плащат повече данъци. Ще видим съкращения на разходите“, каза Хънт пред BBC в неделя, като същевременно обеща правителството да изготви нов и по-целенасочен план за подпомагане на сметките за енергия на домакинствата след април.
Докладите сочат, че много от най-радикалните мерки за икономии, предвидени от правителството на новия премиер Риши Сунак, ще влязат в сила от 2025 г. нататък, след следващите общи избори.
„Правителството и централната банка на Англия се намират в много трудна позиция, тъй като изборът на канцлера не е толкова свързан с това какво ще се случи – той вече каза на пазара, че прогнозата за дълга трябва да се понижи през следващите няколко години – става въпрос по-скоро за момента на случване“, каза Хю Гимбър, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management, пред CNBC.
Той добави, че Хънт е изправен пред ключово решение – болката, чрез която правителството на Сунак обеща да ребалансира икономиката, или забавянето на новите мерки, за да предотврати допълнителни политически щети, с риск да удължи кризата.
Повечето електорални проучвания през последните седмици дават на основната опозиционна Лейбъристка партия около 20 пункта преднина пред управляващите консерватори на Сунак, което показва, че щетите, понесени от 45-дневния мандат на Тръс и поредицата от скандали, които следваха нейния предшественик Борис Джонсън, не са били поправени от обещанието на Сунак за връщане на фискалното доверие.
Намаляване на разходите срещу повишаване на данъците
Изявлението от четвъртък ще бъде придружено от дългоочакван набор от прогнози от независимата Служба за бюджетна отговорност (OBR) на Обединеното кралство и след мрачната перспектива на Банката на Англия преди няколко седмици, икономистите очакват да се появи подобна мрачна картина.
В бележка от понеделник, Deutsche Bank каза, че OBR вероятно ще прогнозира „дълбока и продължителна рецесия“ през 2023 г., като растежът ще остане незначителен най-рано до 2025 г., а прогнозите за инфлацията ще се повишат значително, за да отразят по-устойчивите увеличения на цените.
Deutsche също така очаква OBR да прогнозира бавно възстановяване на стегнатия пазар на труда в страната, като безработицата ще се повиши до около 5.5 – 6% през следващите две до три години.
Като цяло, предизвикателната икономическа перспектива вероятно ще подчертае основната причина за размера на фискалната дупка, като нашите прогнози за заеми ще надхвърлят 90 милиарда британски лири през 2026/2027 г. (пролетно очакване на OBR беше за 32 милиарда британски лири)“, каза главният икономист за Великобритания на Deutsche Bank Санджай Раджа.
Той очаква съкращенията на разходите и увеличенията на данъците да бъдат разделени 60:40 в плановете на Хънт, въпреки че каза, че те ще бъдат направени „стелтно“, като увеличенията на данъците са концентрирани върху замразяването на личните надбавки и данъчните групи, като същевременно се намали допълнителният праг на данъчната ставка от 150 000 до 125 000 паунда, за да генерира повече приходи за хазната.
Далеч от „скритите данъци“, очакваме да видим още няколко опции в четвъртък. Първо, общинския данък може да бъде вдигнат над 3% без референдум“, каза Раджа. „И второ, увеличаване както на продължителността, така и на мащаба на данъка върху „свръхпечалбите“ от петрол и газ.“
Общо Deutsche прогнозира, че „фискалното съпротивление“ от скритите данъци и по-високите данъци върху неочакваните печалби ще донесе на Министерството на финансите около 35 милиарда паунда предвид високата инфлация и цените на енергията.
Съкращенията на разходите, отново извършени чрез „стелт“ технологията, биха могли да приемат формата на „номинално замразяване на парични средства в бюджетите на отделите“, каза Раджа, с минимално допълване на разходните бюджети занапред.
„Плановете за капиталови разходи също вероятно ще бъдат съкратени през следващите години и „спестяванията от ефективност“ вероятно ще бъдат включени като част от плановете на канцлера за запълване на фискалната дупка“, каза Раджа.
Това ще помогне да се компенсират някои от очакваните увеличения на разходите, като социалните помощи и пенсионните плащания, които сега вероятно ще бъдат допълнени от инфлацията, а не от растежа на постъпленията.“
Пазарът чака със затаен дъх
Пазарът категорично отхвърли фискалните съобщения за намаляване на данъците през септември от бившия министър на финансите Куаси Квартенг, като паундът се плъзна до най-ниското си ниво за всички времена, а доходността по държавните облигации скочи толкова бързо, че Банката на Англия беше принудена да се намеси и да предотврати колапса на пенсионните фондове.
Ако иска да успокои пазарите, той ще трябва да обяви ранни действия под формата на голямо фискално затягане. Това може да задълбочи и/или да удължи рецесията и в крайна сметка да създаде още по-голяма фискална дупка“, каза Рут Грегъри, старши икономист в Обединеното кралство в Capital Economics.
„Ако той се опита да сведе до минимум икономическата болка, рискува да разстрои пазарите и да предизвика нов скок в доходността на златото, което също би влошило публичните финанси.“
Capital Economics очаква Хънт да разкрие мерки за фискално затягане в размер на 54 милиарда паунда, или около 1.9% от БВП, но за да бъде финансирано основно от нюансирани данъчни увеличения, а не от съкращения на разходите, като повечето политики „започват по-късно, отколкото по-рано“, каза Грегъри.