„Времената на ниски лихви свършиха. Бъдете по-консервативни“
Успокояването на жилищния пазар в България се случва и той ще остане достъпен само за по-платежоспособни клиенти
Николай Лазаров, началник управление „Продажби индивидуално банкиране” в Пощенска банка:
Времената на изключително ниски лихви в общи линии приключиха. Ще има корекции. Съветваме клиентите да бъдат една идея по-консервативни и да запомнят, че за личните им финанси само те отговарят. Отправяме послание към клиентите, които искат да теглят жилищни кредити, да бъдат една идея по-консервативни.
С това предупреждение и послание завърши своята презентация за ипотечното кредитиране Николай Лазаров, началник управление „Продажби индивидуално банкиране” в Пощенска банка по време на бизнес форума на Imoti.net, който се проведе в София.
За успокоение на пазара на недвижими имоти както на територията на София, така и в цялата страна, прогнозират повечето експерти в областта. В тази посока ще се развива пазарът и според Николай Лазаров.
Виждаме успокояване на пазара. Радваме се на относително здрав пазар. В София средния размер на кредита порасна с 20%. Последното тримесечие нямаме увеличение на сделките, което потвърждава твърдението, че пазарът ще се успокои и ще започне да се движи от хората с по-високи доходи.
За въпросното успокоение на имотния пазар обаче трябва да се говори с ясното съзнание, че в България лихвите са едни от най-ниските сред страните от еврозоната, уточнява експертът. Тази тенденция вероятно скоро ще се промени, защото според последните данни на БНБ лихвите по кредитите продължават да нарастват.
Средните лихвени проценти в България продължават да пълзят нагоре и в началото на новата 2023 г. През февруари средната лихва по ипотечните кредити, отпускани от банките в България, достига 2.61%, или с 0.1 пункт нагоре спрямо месец по-рано. Цената на по-малките бизнес заеми до 1 млн. евро също расте леко, докато тази за по-големите – над 1 млн. евро – се вдига малко по-осезаемо.
Лихвите по жилищните кредити обърнаха посоката си от края на лятото насам в унисон с решенията на Европейската централна банка за повишаване на основния лихвен процент. Така например статистиката на Българската народна банка вече показва, че средната лихва по ипотечните заеми достига 1-годишен връх. Въпреки това тя остава в орбита на рекордно ниските лихви, които в исторически план българската икономика видя през лятото на миналата година.
Радваме се на един относително добър и здрав пазар, казва той.
Средният размер на жилищния кредит в София през 2021 г. беше 100 000 евро, а миналата година той се увеличи с 19%. Дали подобно увеличение ще наблюдаваме и през настоящата година Лазаров не се наема да прогнозира, но по думите му за момента няма индикации това да се случи.
Отчетените високи нива на инфлацията съвсем нормално, според него, са накарали голям процент от хората да се замислят какво се случва с парите им и да се застраховат като инвестират в имот. Въпреки това обаче през 2022 г. банковата система растеше много успешно. Цените на кредитите в България се дължат основно на ликвидността. Системата продължава да бъде свръх ликвидна, уточнява Лазаров.