„Всяко изображение е ново откритие“: Невиждана феерия от дълбините на космоса (снимки)
Телескопът „Джеймс Уеб“ дава началото на нова ера в астрономията
„Всяко изображение е ново откритие“, изтъкна администраторът на НАСА Бил Нелсън по повод публикуването на дългоочакваните първи кадри, направени от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ (JWST). Думите му не са преувеличени, а първите снимки на JWST доказват, че 14-годишното забавяне си е струвало.
Всяко от тях ще даде на човечеството изглед към Вселената, който никога не сме виждали преди.“
И вече го прави. Последната порция снимки, които НАСА пусна, показват феерия от космически скали на звездна ясли и квинтет от галактики, вплетени в небесен танц.
Поредицата от изображения демонстрират пълната мощ на обсерваторията, струваща 10 млрд. долара.
Те са красиви и са пълни с прекрасни открития и наука. И много неща, които не сме идентифицирали, са там“, каза носителят на Нобелова награда космолог и старши учен по проекта Джон Матер пред AFP.
Една от най-впечатляващите снимките е тази на „космическите скали“ – участък от мъглявината „Карина“, където се раждат звезди.
Наричан още „родилно отделение за звезди“, досега той бе затъмнен и труден за документиране. Най-голямото разстояние между „връх“ и „долина“ в този кадър е 7 светлинни години.
Мъглявината Карина, заснета в инфрачервена светлина.
Галактическият клъстер SMACS 0723. Според НАСА това е най-дълбокото изображение на Вселената, правено досега.
Изображение на мъглявината Южен пръстен в близка инфрачервена светлина (ляво) и средна инфрачервена светлина (дясно).
По-долу е показан Квинтетът на Стефан, визуална група от пет галактики, наблюдавана от JWST. Тази своеобразна мозайка е изградена от почти 1000 отделни файла с изображения, отбелязват от НАСА.
Квинтетът на Стефан, уловен в средноинфрачервена светлина.