Върви ли ценaта на медта към 15 000 долара?
Цветният метал премина важна ценова граница миналата седмица, а пазарните фактори предполагат допълнителен ръст
Отне около 24 месеца, докато цената на медта достигне психологическата граница от 10 000 щатски долара за метричен тон. Тримесечните фючърси на медта на Лондонската борса за метали (LME) достигнаха тази граница миналата седмица. Последният път, когато медта премина този праг, беше през март 2022 г., когато достигна 10 845 долара за тон след нахлуването на Русия в Украйна.
Много експерти в момента прогнозират продължаващо покачване на цената на цветния метал през следващите месеци, но поради погрешни причини, пише в свой анализ специализираният сайт MetalMiner.
Нарастващата цена на медта: недостиг на доставки?
Анализаторите отдават голяма част от покачването на цената на медта на нарастващото търсене. To се увеличава главно поради голямата роля, която металът играе във възобновяемата енергия. Въпреки това, този последен кръг от увеличения на цената не произтича само от търсенето; това е и защото предлагането многократно не успява да се справи с търсенето.
Например доставките на мед продължават да се забавят поради повишеното затягане на минните регулации, геополитическото напрежение и стачките на миньорите. Въпреки нетърпението на производителите на мед да увеличат производството, има и недостиг на ново строителство на мини. Просто казано – мините не произвеждат толкова мед, колкото пазарът изисква. Очевидно този недостиг помага да се повиши цената.
Знаковият праг от 10 хиляди долара бе преминат почти едновременно с друго събитие: оферта за поглъщане на стойност 38.8 милиарда долара от минния гигант BHP Group за британския конкурент Anglo American PLC, което изненада почти всички на пазара. Все пак, според съобщения в медиите, Anglo е отхвърлила офертата като „крайно непривлекателна“ и „опортюнистична“.
Медното пътешествие
Медта е неразделна част от много домашни и търговски приложения, включително електрически ключове, слънчеви панели и компоненти за електрически превозни средства. Много експерти очакваха преминаването на прага от 10 000 долара, тъй като металът вече беше повишил стойността си с около 20% тази година.
Първите пет страни производителки на мед са Чили, Перу, Демократична република Конго (ДРК), Китай и САЩ. През последните няколко години пазарът на мед изгуби около милион тона поради прекъсвания на работата на мините. Понастоящем анализаторите оценяват световните запаси от мед на 870 милиона метрични тона (MMT), с годишно търсене от около 25 MMT. През 2022 г. производството беше около 22 MMT, докато търсенето беше около 26 MMT, като рециклираната мед компенсира разликата.
Опасения за доставките от Канада
Според доклад на Reuters цените на медта са се ускорили след затварянето на медната мина Cobre Panama на канадския миньор First Quantum Minerals миналата година, тъй като това повиши перспективата за недостиг на меден концентрат. Освен това има голяма динамика на търсенето и предлагането в Китай, където повишаването на производствената активност през последните няколко месеца продължава да подхранва оптимизма за медта.
Ако тази тенденция продължи, Китай ще започне да консумира повече мед много скоро, което ще увеличи напрежението между търсенето и предлагането. Средно Китай консумира над 8 MMT от общо произведената мед в света днес, следван от ЕС и Обединеното кралство с 2 MMT и Северна Америка с 1.4 MMT. Сега Китай внася приблизително 20% от своята мед от ДРК, 7% от Чили, а останалата част от Русия, Япония и Австралия.
Може ли скоро медта да достигне 15 000 долара?
Докладът на Reuters също така цитира портфейлен мениджър във Valent Asset Management, който казва, че недостигът на мед ще бъде истинският тест през следващите дни. По-конкретно, те подчертават въпроса дали цената на медта ще остане около 10 000 долара, или ще се повиши много над тази граница. Джей Тейтъм казва, че медта най-накрая преминава от инвестиция с много обещания към такава, в която тези обещания започват да се изплащат.
Друг доклад в The Globe And Mail казва, че търсенето на мед може да достигне 33 MMT в дългосрочен план. В такъв случай производството няма да може да се справи с предлагането. Отнема около десетилетие, за да може една нова медна мина да премине от проучване до производство. Това може да доведе до годишен дефицит от около 6 MMT до 2030 г.
Същият доклад предполага, че цената на медта може да достигне 15 000 щатски долара за метричен тон през следващите години. Въпреки това, цената може да бъде под допълнителен натиск, ако прогнозираните намаления на лихвените проценти отслабят търсенето на щатски долари и засилят търсенето на стоки, оценени в щатски долари.