За минути турската лира се срина с над 4%
От началото на годината валутата се е обезценила наполовина, а изглежда предстои още
Турската лира се срина с 4% само за няколко минути, като достигна нов рекорд – близо до 15 лири за долар в понеделник. Разпродажбата е факт, тъй като инвеститорите се притесняват относно рисковата нова икономическа политика на президента Реджеп Тайип Ердоган и перспективите за ново намаляване на лихвите в четвъртък, предава Reuters.
Внезапното потъване остави валутата с половината от стойността, която имаше в края на миналата година, подхранвайки инфлацията в голямата развиваща се пазарна икономика, която силно зависи от вноса.
Очевидната относителна стабилност на турската лира от миналата седмица беше изкуствена и неустойчива. Сега виждаме нарастващия натиск да се разгръща, издигайки слабостта на лирата до следващото ниво“, се казва в бележка от Commerzbank.
„Всички по-нататъшни опити на централната банка да стабилизира валутата чрез интервенции вероятно ще се провалят.“
Лирата се понижи до 14.4876 спрямо американската валута малко след отварянето на търговията и към 11.00 ч. българско време загубите бяха намалени до 4.25% и 14.4518 лири за долар.
Централната банка на Турция, под натиска на Ердоган, се очаква да намали лихвения процент със 100 базисни пункта до 14% тази седмица, показа анкета на Reuters, въпреки че инфлацията се повиши до 21.3% миналия месец.
Честно казано, не мисля, че могат да извършат още едно намаление от 100 пункта тази седмица. Лирата беше много нестабилна през последните няколко седмици и S&P понижи рейтинга си до отрицателна перспектива. Пазарите ще имат много малка толерантност към подобно понижение“, заяви Ипек Озкардеская, старши анализатор в Swissquote Bank, цитиран от Reuters.
Отрицателната перспектива
Централната банка намали лихвения си процент с 400 базисни пункта от септември насам, предизвиквайки опасенията у инвеститорите и спестителите. За турците рязкото обезценяване промени бюджетите и бъдещите планове за разходи.
Късно в петък рейтинговата агенция S&P потвърди дългосрочния рейтинг на Турция в чуждестранна валута на B+ и ревизира перспективата си на отрицателна за несигурна посока на политиката на фона на нарастващите външни рискове.
Ердоган многократно се застъпваше за намаляване на лихвите, тъй като насърчава икономическия растеж, кредитите, производството и износа, въпреки широко разпространените критики към политиката от икономисти и опозиционни политици.