„Задъхва се, но не се дави“: Русия засега устоява на западните санкции
Малките и средни предприятия съставляват едва 25% от БВП на страната, докато държавата е отговорна за около 60%
Икономиката на Русия се сви през второто тримесечие – първите пълни три месеца от нахлуването ѝ в Украйна – и икономистите са разделени по въпроса дали може да продължи да устоява на натиска на международните санкции в дългосрочен план.
Руската икономика се сви с 4% на годишна база през второто тримесечие, въпреки че това бе по-малко от очакваните 5% от анализаторите. Централната банка на Русия прогнозира, че спадът ще се задълбочи през следващите тримесечия и ще достигне най-ниската си точка през първата половина на 2023 г.
Това се случва, докато Москва се бори да пренастрои икономиката си спрямо мащабните санкции, наложени от западните сили в отговор на войната, които нарушиха търговията и почти изгониха Русия от глобалната финансова система.
Има признаци на стабилизиране в много сектори през последните месец-два, но ние не очакваме спадът да достигне дъното до второто тримесечие на 2023 г. и смятаме, че икономиката ще стагнира в най-добрия случай след това“, коментира Лиъм Пийч, старши икономист за нововъзникващи пазари в Capital Economics, пред CNBC.
Непосредственото въздействие на санкциите бе смекчено от бързите действия на централната банка на Русия, която въведе мерки за контрол на капитала и рязко повиши лихвените проценти. Те стабилизираха вътрешните пазари и дори накараха рублата да се превърне в една от най-добре представящите се валути в света от началото на годината.
Впоследствие в сила влязоха мерки за фискално стимулиране и значителни намаления на лихвените проценти, което доведе до краткосрочно въздействие върху ефекта от санкциите. В края на миналия месец централната банка шокира с намаление със 150 базисни пункта на основния лихвен процент на Русия, поставяйки го на 8% и отбелязвайки петото поредно намаление от предхождащото рязко увеличение от 9.5% на 20% в края на февруари.
Спадът можеше да бъде много по-дълбок, но централната банка предприе незабавни мерки, за да предотврати финансова криза. Изглежда също така, че устойчивостта на руския енергиен сектор е смекчила въздействието на западните санкции“, добави Пийч.
Много икономисти обаче смятат, че дългосрочните щети за икономиката на Русия са много по-сериозни, тъй като бягството на бизнеса и талантите постепенно компресира икономическата активност, заедно с липсата на достъп до критични технологии.
Междувременно санкциите засегнаха силно някои области на икономиката. Производството например спадна с 4% на тримесечна база, а фабричната дейност в секторите, зависими от вноса, се сви с повече от 10%.
Потребителското търсене също рязко отслабна – продажбите на дребно се понижиха с 11% на тримесечна база след бруталния инфлационен шок през март, докато доверието на потребителите се срина и паричните условия се затегнаха.
„Третото тримесечие вероятно ще бъде още едно слабо тримесечие, макар и с по-малко свиване, отколкото през периода април - юни. Спадовете в продажбите на дребно и производството се смекчиха, инфлацията се забави и паричните условия се разхлабиха“, отбеляза Пийч.
Въпреки това икономиката все още е изправена пред сериозни затруднения, включително ограничен достъп до западни технологии и задаваща се забрана за предоставяне на застраховка за транспортиране на руски петрол, което според нас ще доведе до спад на добива с 10% през следващата година.“
Capital Economics не очаква руският БВП да достигне дъното си поне в следващата една година.
Задъхване, а не давене
На 24 август ще се навършат шест месеца от налагането на глобални санкции на Русия в отговор на нейното нахлуване в Украйна. CNBC изчислява, че към момента има над 11 000 международни санкции срещу страната.
Въпреки че много икономисти се съсредоточават върху дългосрочните структурни заплахи за руската икономика – на които правителството и централната банка се опитват да противодействат – по-непосредственият срив, прогнозиран от някои, не се осъществи.
„Въпреки натиска на санкциите и прогнозите на много наблюдатели, икономиката на Русия не се е сринала и въпреки че е изправена пред понижение от 5-6% тази година, няма опасност от колапс или вероятност да претърпи някаква форма на икономическа или финансов криза“, смята Крис Уифър, главен изпълнителен директор на базираната в Москва Macro-Advisory.
„Тя (икономиката на Русия) обаче е изправена пред 5 до 7 тримесечия на нисък едноцифрен спад и дълъг списък от предизвикателства, които, ако не бъдат адресирани ефективно, ще поддържат растежа близо до стагнация в продължение на много години.“
В изследователска бележка от петък Уифър посочва, че руската икономика „се задъхва, а не се дави“.
Macro-Advisory изчислява, че руската държава носи повече от 60% от БВП, докато малките и средните предприятия съставляват по-малко от 25%. Този дисбаланс ограничава растежа в нормални времена, но също така изолира икономиката по време на криза, обясни Уифър.
Правителството, компаниите и хората са свикнали с икономически кризи (това е петата от 1991 г. насам), а структурите за подкрепа на работодателите и в социалните сфери са добре развити“, каза още той.
Междувременно бизнес доверието, след рязък спад през март и април, се върна към дългосрочните средни стойности както за производството, така и за услугите.
Според Уифър масовото изселване на западни компании от Русия няма да бъде толкова пагубно за дейността, колкото се предполага.
„Повечето от тези, които напускат, са или малки компании (като в търговията на дребно) или са продали бизнеса си на местни купувачи. От топ 50 чуждестранно контролирани компании само три са затворили напълно“, посочи той.
Ние изчисляваме удара върху БВП на по-малко от 1%, тъй като оперативните активи ще останат в страната.“
Това е в рязък контраст с „катастрофалния“ удар, който се прогнозира в проучване на Йейлския университет, публикувано миналия месец. Авторите на изследването твърдят, че санкциите и напускането на повече от 1000 глобални компании „осакатяват“ руската икономика.
Но Уифър далеч не е убеден.
„Има голяма доза скептицизъм относно така наречената устойчивост и способност на Русия, дори желание да инвестира в локализация, особено като се има предвид колко малко е направено в области като технологии, инженерство и специализирани услуги през последните 20 години,“ добави Уифър.
Но както показаха предишни кризи, Русия обикновено се занимава с подобни проблеми, когато не ѝ е оставен друг избор.“