Закон за инфлуенсърите – свръхрегулация или начин за защита на потребителите?
Последните примери с реклама на „енергиен прах“ осветиха необходимостта от специален закон за регулиране дейността на „влиятелните“ в интернет
Рекламни видеоклипове на „енергиен прах“ в социалните мрежи с участието на т. нар. „инфлуенсъри“ скандализираха общественото мнение в последните няколко дни и раздвижиха институциите за по-активни проверки.
Междувременно медиите популяризираха данните от скорошно проучване, според което всяко второ дете консумира подобни стимуланти, а много от подрастващите – всяка седмица. Медицински специалисти обясниха, че вредите от тези продукти може да са пагубни – от тревожност и напрегнатост през паник атаки и забавяне на растежа до фобии, зависимост, депресивни състояния и далеч по-страшни, дори фатални последици.
Последните примери осветиха необходимостта от специален закон за регулиране дейността на „влиятелните личности“ с цел ефективно намаляване на случаите на промотиране на продукти и модели на поведение, които могат да се окажат вредни за здравето, живота и психичното развитие на подрастващите и на други уязвими групи потребители.
Какви са полезните ходове до създаването на закон за инфлуенсърите в България?
Толкова сериозен, вече хроничен проблем е неадекватно да се бори с мерки като глоба за липса на информация за адреса на търговеца и форма за отказ от поръчката, каквито Комисията за защита на потребителите (КЗП) се кани да наложи. Тези начини на представяне на продукти от популярни (най-вече сред подрастващите) в социалните мрежи лица могат да бъдат разглеждани през призмата на нелоялните търговски практики. Това ще позволи, при нарушения, не само налагането на много по-високи санкции (до 70 000 лв.), но и забраната за повторното им изпълнение.
Какви са аргументите за нелоялна практика при актуалните казуси?
Начинът на представяне на продукта нарушава изискването за добросъвестност и професионална компетентност, като може да създаде интерес към него и да подтикне към покупка подрастващите, които поради своята възраст и доверчивост са уязвима група потребители и към практиката, и към обекта на рекламата.
След станалата известна информация, че рекламираният продукт е бил забранен за продажба в други държави и има съмнения относно неговата безопасност, други мотиви за нелоялна практика са свързани с неговата легалност и рискове за здравето и живота на потребителите.
Същевременно, във видеото има и форма на индиректна сравнителна реклама, която може да създаде объркване или асоциация с друга стока – наркотик.
Какъв ще е ефектът от доказването на нелоялна практика?
Важно е да се съберат достатъчно надеждни доказателства и мотиви за доказването на нелоялната практика, тъй като всяко решение на контролния орган подлежи на съдебен контрол. След потвърждаването на съда процесът ще може да бъде завършен успешно – да се наложи санкция и да се забрани прилагането на порочната практика в бъдеще.
Какви ще са ползите от закон за инфлуенсърите в България?
На първо място, ще се създадат дефиниции за всички участници и дейности в процеса – инфлуенсър, агент, компания, извършване на дейност за търговско влияние по електронен път и пр., което от своя страна ще улесни процеса по търсенето на отговорност при нарушения.
На следващо място, ще стане ясно какви стоки и услуги могат и какви не могат да се рекламират, както и какво поведение и послания са допустими и от какви следва да има въздържание.
С такъв закон ще се постигне по-добра борба с някои наблюдавани злоупотреби и измами, като насочване към опасни диети, хирургия и естетична медицина, тютюневи изделия, криптовалути, прекомерно залагане, насърчаване покупки на фалшификати и много др. Ще се въведе изискване за задължително сключване на договори, където да се описват правата и задълженията на всяка от страните, както и какви ефекти ще се преследват и с какви средства.
Какъв е чуждият опит?
Преди около 2 години Франция прие свой национален закон за инфлуенсърите, като беше последвана от Испания, Италия и други, а страни като Германия, Австрия, Финландия, Нидерландия и Люксембург имат свои етични кодекси.
Какви са позитивите от закона?
Данни от проучвания сочат, че въведените в някои държави правни норми в областта на инфлуенсърството са довели до здравословно редуциране на занимаващите се с тази дейност лица, повишаване прозрачността на създаваното от влиятелни личности съдържание, формирането на техни сдружения и стремеж към сертифициране. Само във Франция броят на сертифицираните инфлуенсъри се е увеличил от 356 на 1 януари 2023 г. до повече от 1350 на 7 февруари 2024 г.
Личната препоръка на инфлуенсъра и доверието на последователите
Макар публикациите да са платени търговски съобщения те са оформени като лична препоръка на дадената влиятелна личност. Тя пък на свой ред разчита на доверието на своите последователи, за да ги убеди в качествата на прокламираната от нея стока или услуга. Разчита се на една силна връзка, която не предполага поставянето на твърденията под съмнение.
Защо подрастващите са най-уязвими?
Те са с крехка психика, не са изградени като личности, имат необходимост от образци на поведение, включително и в социалните мрежи, където ежедневно прекарват много време. Имат нисък праг на критичност и не са изградили навици да търсят допълнително информация, а се доверяват сляпо. Затова личната отговорност на т. нар. инфлуенсъри е огромна и те нямат право да я прехвърлят изцяло върху родителите и учителите, още повече че при рекламирането на продукти те оправят апели към своите последователи да им се доверят и да купят.
Длъжен ли е инфлуенсърът да тества продукта?
Да, той следва лично да се е убедил в качествата на стоката или услугата, за да ги прокламира. На принципа на правилата за отзивите в електронните платформи – фалшивите оценки също са наказуеми.
По-добра информация за абонатите
В промоционалното си съдържание инфлуенсърите трябва ясно да посочат думите „реклама“ или „търговско сътрудничество“.
Филтри и изкуствен интелект при силуети
Снимките или видеоклиповете на лица или силуети, модифицирани, по-специално с помощта на филтри, или създадени от изкуствен интелект, трябва да съдържат думите „ретуширани изображения“ или „виртуални изображения“. Това изискване цели преди всичко защита на най-малките потребители в социалните мрежи.
Специфични мерки защитават „влиятелните“ деца
Предвидени са и специални правила относно детския труд в YouTube и всички онлайн платформи (социални мрежи като Instagram, Snapchat или Tiktok). Децата инфлуенсъри са защитени от кодекса на труда, като родителите им трябва да подписват договори с рекламодателите и да депозират част от доходите.
Кой носи отговорност при нарушения?
Според действащо в други държави законодателство в тази област отговорността се носи солидарно и поотделно от всички участници в системата – инфлуенсъри, техните агенти, наелите ги корпорации и социалните платформи.
Отговорността при дропшипинг или „директна доставка“ е на инфлуенсърите
Когато влиятелните личности продават директно продуктите и те се окажат с лошо качество или фалшиви, или пък няма доставка, те носят отговорност пред купувачите.
Как контролните органи да реагират по-бързо?
Може да се постигне чрез сближаване между институциите и търговците за превантивни действия. Големият успех ще бъде да се стигне до това бизнесът да се консултира с контролните органи, за да се увери предварително дали нещо, което възнамерява да направи, е по правилата. Невинаги има готови отговори, но провеждането на дискусии ще довежда до правилните постъпки.
Съвместна тематична рубрика с платформата „Ние, потребителите“, в която информираме потребителите за правата им.