Законодателите на САЩ се огледаха в ChatGPT
Най-бързо развиващото се потребителско приложение съвсем скоро може да попадне под строга регулация
ChatGPT, бързоразвиваща се програма за изкуствен интелект, получи похвали за способността си да пише бързо отговори на широк спектър от запитвания. Освен това привлече вниманието на американските законодатели относно за въздействието си върху националната сигурност и образованието, предава Reuters.
Смята се, че ChatGPT е достигнал 100 милиона активни потребители месечно само два месеца след старта, което го прави най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята и нарастваща цел за регулиране.
Припомняме, че и Европейският съюз вече мисли за законодателни промени.
Създаден е от OpenAI, частна компания, подкрепяна от Microsoft Corp, и е предоставен на обществеността безплатно. Повсеместното му разпространение породи страх, че генеративен изкуствен интелект като ChatGPT може да се използва за разпространение на дезинформация, докато преподавателите се притесняват, че ще бъде използван от учениците за измама.
Конгресменът Тед Лиу, демократ в Научната комисия към Камарата на представителите, каза в скорошно интервю за New York Times, че е развълнуван от изкуствения интелект и „невероятните начини, по които той ще продължи да напредва в обществото“, но също така и „изплашен“, тъй като не е ясно докъде стигат възможностите на изкуствения интелект, и то ако не е контролиран.
Лиу представи резолюция, написана от ChatGPT, в която се казва, че Конгресът трябва да се съсредоточи върху AI, „за да се гарантира, че разработването и внедряването на AI се извършва по начин, който е безопасен, етичен и зачита правата и поверителността на всички американци, както и че ползите от него са широко разпространени, а рисковете са сведени до минимум."
През януари главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман отиде в Капитолийския хълм, където се срещна със законодатели, ориентирани към технологиите, като сенаторите Марк Уорнър, Рон Уайдън и Ричард Блументал и Джейк Очинклос.
Помощник на Уайдън казва, че законодателят е притиснал Алтман за необходимостта да се увери, че технологията не включва пристрастия, които биха довели до дискриминация в реалния свят.
Въпреки че сенатор Уайдън вярва, че изкуственият интелект има огромен потенциал за ускоряване на иновациите и изследванията, той е лазерно фокусиран върху гарантирането, че автоматизираните системи не подпомагат дискриминацията“, каза Кийт Чу, помощник на Уайдън.
Втори сътрудник на Конгреса описа дискусиите като фокусирани върху скоростта на промените в AI и как може да се използва технологията.
Подтикнат от опасения за плагиатство, ChatGPT вече е забранен в училищата в Ню Йорк и Сиатъл, според съобщения в медиите. Един помощник от Конгреса каза, че загрижеността, която чуват от избирателите, идва главно от преподаватели, фокусирани върху измамата. OpenAI каза в изявление:
Не искаме ChatGPT да се използва за подвеждащи цели в училища или където и да е другаде, така че вече разработваме смекчаващи мерки, за да помогнем на всеки да идентифицира текст, генериран от тази система.“
В интервю за Time Мира Мурати, главен технологичен директор на OpenAI, каза, че компанията приветства приноса, включително от регулаторни органи и правителства.
Не е твърде късно регулаторите да се включат“, каза тя.
Андрю Бърт, управляващ партньор на BNH.AI, адвокатска кантора, посочва опасения за националната сигурност, добавяйки, че е разговарял със законодатели, които проучват дали да регулират ChatGPT и подобни системи за изкуствен интелект като Bard на Google, въпреки че той каза, че не може да разкрие имената им. „Цялото предложение за стойност на тези видове AI системи е, че те могат да генерират съдържание в мащаби и скорости, които хората просто не могат“, каза той.
Бих очаквал злонамерени участници с враждебни интереси към Съединените щати, да използват тези системи за генериране на информация, която може да е грешна или може да бъде вредна.“
Самият ChatGPT, попитан как трябва да бъде регулиран, възрази и каза: „Като неутрален езиков модел на AI, нямам позиция относно конкретни закони, които могат или не могат да бъдат въведени, за да регулират системите с AI като мен.“
Но след това продължи да изброява потенциални области на фокус за регулаторите, като поверителност на данните, пристрастност, справедливост и прозрачност в начина на писане на отговорите.