Започна данъчната кампания 2024: Какво ново?
Експертите от НАП не успяха да обяснят как на практика ще работи схемата „безплатен обяд при липса на касова бележка“, въведена по идея на финансовия министър Асен Василев
Националната агенция за приходите (НАП) постави началото на тазгодишната кампания за деклариране и плащане на данъците за физическите лица. Тя започва на 10 януари, като още в първите часове от старта ѝ има няколко хиляди подадени данъчни декларации по електронен път. От приходната агенция са категорични, че системата работи гладко и по принцип около 85% от всички данъчни декларации се подават онлайн. Времето, което отнема попълването, е между 8 и 10 минути.
Самият шаблон на данъчната декларация изглежда по вече познатия начин. Тя може да се подава в срок до 30 април, докогато съответно трябва да се плати данъка, ако има такъв за довнасяне.
Приходната агенция предоставя по традиция и възможност за 5% отстъпка до 500 лв. от данъка за довнасяне, ако има такъв. Тя може да се използва при плащане на данъка до 1 април, само в случай че декларацията е подадена по електронен път и съответното лице няма стари задължения към НАП. По тази причина експертите от приходната агенция съветват гражданите първо да проверяват дали имат стари задължения в системата на НАП.
В сила и тази година остават възможностите за няколко вида данъчни облекчения. Най-използваното е това за отглеждане на дете, следвано от облекчението за хора с намалена работоспособност, както и за млади семейства. За да се възползват от тях, отново важи правилото физическите лица да нямат стари задължения към държавата.
Промяна тази година е, че за разлика от предишни години внасянето на данъка вече става по единна сметка на НАП в БНБ. Досега се налагаше гражданите да намерят онази сметка, която отговаря на населеното място, в което живеят.
От началото на март ще бъде налична и автоматично попълнената от НАП данъчна декларация. По данни на приходната агенция именно нея използват масово хората. В тази връзка работодателите имат срок до 28 февруари да попадат нужните данни за изплатените от тях доходи към НАП.
Предварително попълнената декларация може да се подаде чрез ПИК на НАП или електронен подпис. Предварително попълнените от НАП данни могат да се редактират, без да е необходимо подаването на допълнителни документи.
От тази година в Приложение 13 гражданите могат сами да попълнят по желание и други доходи, които са придобили.
Очакванията са в тазгодишната кампания данъчните декларации да надхвърлят 700 хиляди.
По повод някои от новите данъчни промени...
...като възможността да не се плати сметката в заведение, ако не бъде издадена касова бележка, експертите от НАП посъветваха гражданите да сигнализират на Агенцията при отказ за издаване на касова бележка. Но дали клиентите наистина ще могат да получат безпроблемно "безплатен обяд", ако не им се издаде касов бон, от НАП не успяха да дадат отговор.
Не може да се очаква, че НАП ще идва да решава споровете“, коментира Росен Иванов, директор на дирекция „Данъчно-осигурителна методология“.
Той посочи, че след сигнал за неиздаване на касова бележка служителите на НАП предприемат проверка до няколко дни.