Заповедта на Путин „газ срещу рубли“ очаквано оскъпи валутата
Руската рубла приключи търговията в сряда при едно от най-високите си нива спрямо долара, откакто Русия започна войната в Украйна. Скокът дойде след разпореждането на Владимир Путин руският газ да се продава на „неприятелските държави“, сред които е и България, само в рубли.
Търговията вчера завърши под 100 за долар, но все още валутата се търгува около 25% под нивото ѝ преди инвазията.
Цените на газа в Европа скочиха след шокиращото изявление на Путин вчера поради опасения, че този ход ще изостри енергийната криза в региона.
Изглежда, че това е усилие на руските власти да окажат натиск върху западните страни, като принуждават чуждестранните купувачи на руски газ да използват рубли, с допълнителната полза от поддържането на стойността на валутата“, каза Лиъм Пийч, икономист за развиваща се Европа в Capital Economics.
Рублата поскъпна в сряда с 6% до 97.7375 за долар в Москва, след като в един момент достигна 94.9875 – най-силната стойност от 2 март. Тя затвори с 8.8% нагоре при 96.5 за долар на платформата EBS. И двете цени на затваряне са най-високите от февруари.
Спрямо еврото рублата се повиши с 6% до 108.01 в Москва.
Търговията с ОФЗ облигации се възобнови тази седмица и Банката на Русия обяви, че част от търговията на фондовия пазар ще се възобнови на 24 март след едномесечна пауза. 33 ценни книжа, включени в индекса IMOEX, ще бъдат търгувани на Московската борса за ограничен период от време, но със забранени къси продажби.
Досега централната банка не е разкрила размера на своите интервенции на пазара на ОФЗ, които помогнаха за стабилизиране на цените и осигуриха допълнителна ликвидност на финансовата система.
Доходността по референтните 10-годишни ОФЗ облигации, която се движат обратно на цената, затвори при 13.85% в сряда, след като в понеделник достигна рекордния връх от 19.74%.
Плащане на лихвен купон
Изглежда, че Русия е предотвратила неизпълнение по външния си дълг, като е направила купонно плащане в долари по чуждестранна облигация с падеж през 2029 г. Притежател на облигация е казал пред Reuters, че плащането е получено.
Но руските притежатели на местни корпоративни еврооблигации са изправени пред закъснения при получаване на плащания, уредени чрез международни агенти, тъй като транзакциите са възпрепятствани от санкциите, заявиха компании и анализатори на руския национален депозитар за сетълмент (NSD).
Търсенето на ликвидност в рубли намаля, тъй като централната банка продаде 0.8 трилиона рубли (7.7 милиарда долара) на еднодневен репо аукцион в сряда – по-ниско в сравнение с предишни дни.
„Търсенето при овърнайт репо аукциони спада бързо“, се казва в бележка от брокерството на Veles Capital, обяснявайки, че въпреки че нивата на ликвидност на банките са паднали до най-ниското си ниво от юни миналата година, кредиторите изплащат предишни репо задължения към централната банка.