Защо AI не може да замени работните места в близко бъдеще?
Между надеждите и страховете – възходът на изкуствения интелект бележи повратна точка в развитието на технологиите
Намираме се в момент, който се разглежда като повратна точка в развитието на технологиите на фона на възхода на големите езикови модели. Някои са убедени, че до три години почти всичко, което правим като хора, ще се извършва под една или друга форма от AI инструменти.
Кен Грифин, основател и главен изпълнителен директор на Citadel, обаче е скептичен дали изкуственият интелект може наистина да направи човешките работни места излишни в толкова близко бъдеще. Причината, обяснява той, са недостатъците в моделите за машинно обучение, прилагани в определени сценарии от реалността.
Поради редица причини не съм убеден, че тези модели ще постигнат такъв тип пробив в близко бъдеще.“
Бързият възход на изкуствения интелект накара света да се замисли за далечното му въздействие върху обществото, включително за съкращенията на работни места, предизвикани от технологиите. Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, е сред групата критици, които многократно са предупреждавали за заплахите, които AI представлява за човечеството. Той дори нарече изкуствения интелект „по-опасен“ от ядрените оръжия.
Грифин, чийто хедж фонд и създател на електронни пазари са в челните редици на автоматизацията, посочва, че инструментите за машинно обучение имат своите лимити, когато става въпрос за адаптиране към промените. Той изтъква, че моделите за машинно обучение не се справят добре, когато бъдат поставени в нова среда. И дава пример със самоуправляващите се автомобили.
„Те не работят много добре в северната част на страната (САЩ) поради снега. Когато теренът се промени, те нямат представа какво да правят“, казва Грифин, цитиран от CNBC.
Моделите за машинно обучение се справят много по-добре, когато има последователност.“
Все пак милиардерът инвеститор смята, че силата на модерните технологии не може да бъде отхвърлена в дългосрочен план и дори вижда как един ден ракът ще бъде изкоренен благодарение на тях.
„Нарастването на изчислителната мощ ни позволява да решаваме всякакви проблеми, които преди пет, десет, петнадесет години просто не можеха да бъдат решени“, казва Грифин.
Това ще промени радикално здравеопазването. Ще сложим край на рака, какъвто го познавате, още през вашия живот.“