„Затягане на коланите“: Една от най-значимите централни банки повиши лихвите
Банката на Англия вижда предупредителни знаци, че инфлационният натиск може да остане дълготраен
Банката на Англия стана първата голяма централна банка в света, които повиши основния си лихвен процент, откакто коронавирусът удари световната икономика. Bank of England предприе действията си, тъй като инфлацията вероятно ще достигне 6% през април – три пъти над целевото ниво.
Централната банка обяви, че трябва да действа дори когато новият вариант на COVID-19 завладява Великобритания, защото се виждат предупредителни знаци, че инфлационният натиск може да е дълготраен. Поради това тя гласува за повишаване на основната лихва от 0.1 на 0.25%.
Пазарът на труда продължава да се затяга и има някои признаци за по-голяма устойчивост на вътрешния натиск върху разходите и цените“, става ясно от позицията на BoE.
Новината изстреля паунда, който скочи с близо 1% спрямо долара и еврото до най-високото си ниво от 30 ноември. Акциите на водещите британски банки на борсата в Лондон също скочиха. Barclays спечели 5.6%, Lloyd – 4%, а най-голямата британска банка – HSBC – 3.4%.
Решението на централната банка изненада повечето икономисти, анкетирани от Reuters, които очакваха Комитетът по паричната политика на BoE да запази лихвения процент на 0.1%.
Решението на комитета да повиши лихвения процент днес, преди да разбере пълния размер на икономическите щети, нанесени от Омикрон, подчертава колко е загрижен за перспективите пред инфлацията“, посочва анализаторът от Pantheon Macroeconomics Самюел Томбс пред Reuters.
Паричният комитет даде сигнал и за вероятността от по-нататъшно повишаване на лихвите занапред. Сега инвеститорите очакват ново покачване на лихвата до 0.5% до март и достигане на 1% до септември.
Новината от BoE идва часове, след като централната банка на САЩ също обяви, че предвижда три увеличения на ставките догодина и два дни, след като Международния валутен фонд (МВФ), начело с Кристалина Георгиева, посъветва банката да повиши лихвите.
Затягане на коланите
Повишаването на лихвените проценти няма да реши проблемите на глобалната верига на доставки, които повишиха цените на стоките, или на рекордните цени на газа, които увеличиха сметките за енергия. Според Ед Монк, асоцииран директор на инвестиционната Fidelity International, домакинствата трябва да очакват цените да продължат да растат, а на пазара да има по-малко евтини кредити, които да им помогнат.
Сигналът, който изпраща днешното покачване на лихвите, е, че от тук нататък трябва да очакваме период на затягане на коланите и по-малко евтини кредити“, коментира Монк пред The Guardian.
Прогнозата за бъдещето
В същото време централната банка намали прогнозите си за растеж за декември и първото тримесечие на 2022 г. поради разпространението на Омикрон. Експертите на BoE сега очакват икономиката да нарасне с 0.6% през последното тримесечие на тази година, вместо с 1%, каквато бе прогнозата в доклада от ноември.