ЗК „Надежда“ смята, че КФН е отнела лиценза й незаконосъобразно
„Единственото общо между нас и КТБ е, че ни отнемат лиценза, няма нищо друго” заяви председателят на борда на директорите Виктор Серов
Решението на Комисията за финансов надзор (КФН), с което е отнет лицензът на застрахователна компания "Надежда", е неаргументирано, незаконосъобразно, незаслужено и несправедливо. Компанията ще обжалва решението на регулатора в съда. Това заяви председателят на борда на директорите на ЗК "Надежда" Виктор Серов на пресконференция по случая.
„Единственото общо между нас и КТБ е, че ни отнемат лиценза, няма нищо друго” заяви Серов, цитиран от БНР. По думите му, въпреки че лицензът на застрахователя е отнет още на 16 юни и дейността е спряна, компанията продължава да плаща вече 70 дни.
Той обясни още, че КФН е обявила, че компанията не покрива основните капиталови изисквания, спрямо изводите на двама одитори. Те са заверили финансовия отчет на дружеството за миналата година, където е посочен собствен капитал от 8.2 млн. лв при необходим 7.4 млн. лв. Но впоследствие същите одитори се отказват от заверката заради изпратено от КФН писмо, в което се твърди, че регулаторът е наложил на ЗК „Надежда” допълнителни резерви в размер на 3.2 млн. лв. По думите му това писмо на КФН се обжалва в съда и не е влязло в сила.
„Това е безпрецедентно – одитор да се откаже от собствения си подпис 4 месеца по-късно”, добави Серов. Той обвинява регулаторът, че не е признал сумата от 2.7 млн. лв., внесена от акционерите на застрахователя, за да се повиши капитала на дружеството.
На 22 август ЗК „Надежда” излезе със съобщение, че ще продължи в срок да изпълнява задълженията си по вече сключените и действащи договори до окончателното произнасяне на съда относно отнемането на лиценза от КФН. „Застрахователните обезщетения ще бъдат изплащани, както и до сега, при основателни и напълно окомплектовани претенции”, пише на сайта на компанията.
Припомняме, че Комисията за финансов надзор (КФН) отне лиценза на застрахователната компания „Надежда“ с решение, взето на 17 август. Сред клиентите на дружеството са Министерството на отбраната, Националната електрическа компания (НЕК), АЕЦ "Козлодуй", ЧЕЗ. Мажоритарен собственик е Виктор Серов, който осъществява контрол през "Ви веста холдинг", държаща 87.21% от капитала. Той е и председател на Съвета на директорите.
Според решението на КФН за компанията има две възможности - ликвидация или фалит, като председателят на регулатора Карина Караиванова трябва да внесе в съда документите за откриване на процедура по несъстоятелност.