Зукърбърг трябва да се оттегли от председателския пост във Facebook
Това смята акционер в компанията с около $1 млрд.
~ 2 мин.
Марк Зукърбърг трябва да се оттегли от поста си на председател във Facebook, казва служител, наблюдаващ инвестициите на Нюйоркския пенсионен фонд, който притежава около 1 млрд. долара в акции в социалната мрежа. Скот Стрингър призова и за ревизия в Борда на директорите на Facebook, предава Business Insider.
Изказването му идва след скандала с Cambridge Analytica – британската компания, за която излезе информация, че неправомерно е използвала данните на 50 млн. потребители в социалната мрежа, за да насочва послания в политическите кампании за Brexit и президентските избори в САЩ. Коментара си той направи в CNBC.
Според Стрингът бордът трябва да бъде оглавен от независим човек, а не от Зукърбърг. Необходими са и и трима нови директори с опит в областта на данните и етичните норми, за да могат те да помогнат за промяната в политиките на Facebook при управлението на лични данни, смята още той.
„Това е осмата по големина компания в света. Има 2 млрд. потребители“, изтъква Стрингър и добавя, че Facebook плава в неизвестни води, като не е осигурила на хората начин да се чувстват сигурни за собствените си данни.
Според него скандалът с Cambridge Analytica показва, че има „риск за нашата демокрация“. Стрингър успокои, че фондът няма да изтегли парите си от Facebook, но изтъкна, че организацията е в правото си да задава въпроси.
Като председател и главен изпълнителен директор на Facebook, Зукърбърг упражнява необичаен контрол над компанията. Той притежава контролен брой акции с право на глас, което реално отнема думата от другите инвеститори. Малко вероятно е основателят на най-голямата социална мрежа скоро да се оттегли от някоя от длъжностите, смятат анализаторите, но казусът с Cambridge Analytica е добър повод за активните инвеститори да призовават за промени.
В интервю за Vox в понеделник Зукърбърг коментира, че личният му контрол над фирмата всъщност е добър за потребителите в дългосрочен план. Според него този модел на управление помага да се избегнат „капризите на краткосрочните акционери“ и така компанията свободно да проектира дългосрочните си стратегии.