АИКБ: 84% от българската икономика ще работи на светло до 2023 г.
През миналата година е отчетено рекордно изсветляване на икономиката, сочат данни от доклада \"Икономика на светло\"
До 2023 г. 84% от българската икономика ще работи на светло, сочат прогнозите в новия доклад за индекса "Икономика на светло"/, проследяван от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Според данните на работодателската организация през миналата година показателят се е повишил с над 5 пр.п. от 74.55% през 2017 г. до 79.10% през миналата година. Това е най-големият ръст от отчитането на индекса от 2010 г. насам.
Според АИКБ индексът е можело да се повиши дори повече, но основните причини, задържали по-голямото му нарастване през 2018 г., са липсата на квалифицирани кадри и липсата или недостатъчността на реформи в ключови сектори като здравеопазване, енергетика, защита на конкуренцията, правосъдие, вътрешен ред и сигурност.
Организацията подчертава, че поредното рязко административно повишаване на минималната работна заплата е довело до повече "сиви" практики в някои сектори, както и сред нискоквалифицираните работници. "Административното повишаване на минималната заплата с по около 10% всяка година не кореспондира с нарастването на производителността в българската икономика. Европейската комисия препоръчва на страната ни възможно най-скоро да приеме прозрачен механизъм за определянето на минималната заплата, но преговорите между соцциамсоц партньори по темата засега са напълно замразени", обясни Стефан Петранов, ръководителят на екипа, създал методологията за композитния индекс "Икономика на светло".
Възможното по-голямо изсветляване на българската икономика е било осуетено и от външни фактори. Сред тях са безпокойството от назряващите търговски конфликти между САЩ и Китай и между САЩ и ЕС. Голямо влияние са оказали и задълбочаващата се политическа и икономическа криза в Турция, както и конфликтите в Сирия и Украйна. Не на последно място са продължаващите санкции на ЕС срещу Русия и съответните контрасанкции.
"В сивата икономика се губят много средства, които не влизат в държавния бюджет и спъват воденето на добри социални политики. Освен това нашите членове търпят нелоялна конкуренция от страна на компаниите в сивата икономика - крадат им работници, подбиват им цените", коментира председателят на АИКБ Васил Велев.