24 владетели, известни със своята жестокост (част 1)
Те са безмилостни в постигането на политическите и военните си цели
Героят за едни може да е тиранин за други, гласи стар афоризъм. В историята е пълно с примери за противоречиви лидери, а за валидността и силата на много политически програми може дълго да се спори и да се тълкуват исторически източници.
Много държавници са останали в аналите като примери за жестокост. Те са безмилостни срещу политическите си противници и претенденти за властта и използват жестоки методи, за да постигат своите политически и военни цели.
„Бизнесинсайдър” направи списък с 24 исторически личности, управлявали от древни времена до 80-те години. Настоящи лидери не са включени.
Подреждането е в хронологичен ред.
Разделихме класацията на 2 части, ето и първите 12 владетели, които историята помни с кръвопролития, жестокост и безжалостност:
24. Цин Шъхуан
Той е първият китайски император, управлявал през 221-210 година пр.н.е. Известен е с това, че поръчвал убийствата на учени, с чиито идеи не бил съгласен, както и с изгарянето на критични книги. По време на управлението си нарежда да започне строителството на голяма стена (предшественик на Великата китайска стена) и огромен мавзолей с над 6000 теракотени войни в човешки ръст. Голям брой от наборници, работили по строежа на стената, са загинали, а тези, които работят по мавзолея, са били убити, за да пазят тайната на гробницата. Когато залавял чуждестранни пленници, той нареждал да бъдат кастрирани, за да ги бележи, и ги превръщал в роби, твърдят учени.
23. Гай Цезар Германик – Калигула
Той е третият римски император, управлявал между 37 и 41 година. Останал е в историята със своя показно екстравагантен, ексцентричен и жесток деспотизъм. Той е запомнен като лудия, заради странните му действия и решения. Калигула е бил доста популярен в началото на управлението си, защото освободил множество граждани, които били несправедливо задържани и премахнал данъка върху продажбите. След това обаче се разболява и всичко се преобръща. Елиминира политически съперници, като принуждава родителите им да гледат изпълнението на убийствата, и се обявява за жив бог. Според римския историк Светоний, Калигула е правил секс със сестрите си и е „продавал” техните сексуални услуги на други мъже, изнасилвал и убивал хора, провъзгласил коня си за свещеник. През 41-ва година е нападнат, намушкан над 30 пъти и убит от група преторианци.
22. Атила
Хунският вожд е управлявал през 434-453 г. Той е последният владетел на хунската империя, поемайки властта, след като убива брат си. Считан е за най-голямата заплаха за Римската империя по това време. Атила разширява хунски империя към днешна Германия, Русия, Украйна, и на Балканите. „Където аз мина, тревата няма да расте никога отново”, са думи, които се приписват на хунския вожд.
Макар че империята на Атила умира заедно с него, той се превръща в легендарна фигура в европейската история. В Западна Европа той е запомнен като символ на жестокост и хищност, докато в някои страни, например Унгария и Турция, е смятан за велик владетел.
21. Императрица У Дзътиен
Още 14-годишна, тя става наложница на китайския император. У Дзътиен е безмилостна в елиминирането на конкурентките си за любовта на император Гаодзун. Според историческите източници тя убива дори собствената си дъщеричка – едноседмично бебе, и приписва смъртта на една от съпругите на Гаодзун, Императрица Уан, която е задържана и наказана със смърт. След смъртта на Гаодзун принуждава синовете си да абдикират и е провъзгласена за придворен администратор – позиция, равносилна на императора. Така получава властта. При нейното 15-годишно управление (624-705 г.) Китай разширява владенията си към Централна Азия и става една от най-големите империи по това време. Националното богатство расте и процъфтява благодарение на търговията с чай и коприна със западните монархии. У е единствената жена в 2100-годишната имперска история на Китай, която носи титлата император и седи на трона. Тя е считана и за най-богата жена на всички времена, според класация на „Тайм”, която Икономика представи по-рано.
20. Чингис Хан
Основателят на монголската империя е бил 9-годишен, когато убиват баща му, и прекарва част от детските си години в робство. После успява да обедини монголските племена и да създаде империя, простираща се на огромна част в Централна Азия и Китай. Царува в периода 1206-1227 г. Неговият стил на управление се характеризира като брутален и множество историци посочват, че по негово време се извършват масови кланета на цивилни граждани. Един от най-забележителните примери е избиването на аристократите на Хорезъм (днешен Иран), използвайки работници като жив щит. В Монголия той е смятан за национален герой и е наричан „баща на монголската нация“.
19. Томас де Торквемада
Той е испански духовник и първият Велик инквизитор в страната в периода 1483-1498 г. Той установил трибунали в няколко града, създал т.нар. Кодекс на инквизицията с 28 раздела за извършване на инквизиции, като разрешава изтезания за извличане на признания. Според исторически източници той насърчил гоненията срещу евреи в Испания и принудата да избират между покръстване и смърт, което предизвикало масово изселване на евреи от страната. Историците смятат, че Торквемада е отговорен за изгарянето на клада на около 2000 души. Интересно е, че някои източници твърдят, че самият Торквемада идва от семейство на новопокръстени евреи.
18. Тимур (Тамерлан)
Тимур, известен още като Тамерлан или Тимур Ланг (Тимур Куция, тъй като има вроден дефект на лявото стъпало), е владетел в Източна, Южна и Централна Азия през XIV в., основател на династията на Тимуридите и на Тимуридската империя. Управлявал е между 1370-1405 г.
Тимур поръчал построяването на кула в пределите на империята си (на територията на днешен Афганистан), която била направена от живи хора, подредени един върху друг, и циментирани заедно с тухли и хоросан. Заповядва и клане за потушаването на бунт, в което са избити 70 000 души, чиито глави са набити по минаретата за назидание.
17. Влад Дракула
Влад III Дракула, наричан и с прозвището Цепеш, е владетел на Влашко през годините 1448, 1456-1462 и 1476. Свързаните с него легенди и суеверия стоят в основата на романа на Брам Стокър „Дракула“, който по отношение свидетелствата за набиването на кол на противниците на Влад, се позовава на „Записки на еничарина“ на Константин Михайлович. Убит е в края на декември 1476 г. Тялото му е обезглавено и главата изпратена на султана, който я набива на кол като доказателство за триумфа си над Влад – „Набивача на кол“. И до днес не са намерени доказателства къде е гробът му, което ражда допълнително легенди около личността на Дракула.
16. Иван IV Василевич Грозни
Той е велик княз на Великото московско княжество (1533-1547 г.) и първи цар на Русия (1547-1584 г.). Той е основател на Руското царство и най-дълго управлявалият владетел на Русия. По време на управлението му е завладяно Поволжието, започва колонизацията на Сибир и са създадени много основни държавни институции, просъществували до 18 век. В същото време той е запомнен и с ексцентричното си поведение и политиката на масов вътрешен терор. Прозвището „Грозни“ е транскрипция на руското Грозный, „Страшни“. След смъртта на първата му съпруга, Иван започва своята "терор", като елиминира най-големите болярски семейства. Твърди се, че в пристъп на ярост убива бременната си снаха и убива сина си. Всички тези издевателства са причина да се сдобие с прозвището си.
15. Мария I Тюдор, Кървавата Мери
Тя е кралица на Англия (1553 - 1558 г.), кралица на Испания (1556 - 1558 г.). Дъщеря е на крал Хенри VIII (също известен с жестокост, убивал съпругите си) и по-голяма сестра на крал Едуард VI и кралица Елизабет I. Тя въвежда католицизма като официална религия в страната (предишните управници фаворизирали протестантството). В следващите години стотици протестанти са изгорени на клади, което печели на кралицата кървавото прозвище. Кралицата умира на 17 ноември 1558 г. на 42-годишна възраст. С нейната смърт приключва последният опит за рекатолизация на Англия, тъй като е наследена от своята полу-сестра протестантката Елизабет I.
14. Ержбет Батори, Кървавата графиня
Ержебет Батори ( 7 август 1560 - 21 август 1614 г.) е унгарска графиня, произхождаща от една от най-старите и заможни аристократични фамилии в Трансилвания. Нейни роднини по това време са кралят на Полша и главният министър на Унгария, както и множество други важни личности в Европа.
Според историческите источници, след смъртта на съпруга й, граф Турзо, един от бойните му другари, проявява претенции към някои от личните имоти на вдовицата. Разгневен от отказа ѝ, той подема кампания по дискредитиране на графинята. Турзо започва масови кланета в териториите около замъка на графинята Катовице, при които загиват над 600 млади девици. Целта на заговора е да се хвърли вината върху графиня Батори. Ержебет е арестувана и съдена. Чрез насилие и заплахи заговорниците скалъпват фалшиви показания от слугите на Батори и селяните, живеещи в и около замъка.
Те твърдят, че графинята привличала млади селянки в замъка, обещавайки им работа като камериерки, а после брутално ги измъчвала до смърт. Според една сметка, тя измъчва и убива 600 момичета, въпреки че действителният брой вероятно е много по-нисък. Твърди се, че методите й за мъчение били брутални като забиване на игли под ноктите и покриване на жертвите с мед, за да бъдат нажилени от пчели. Тя се къпела в кръвта на девици, за да остане млада и красива. В приказките тя е, злата кралица, която отвлича млади девойки, за да си осигури вечна младост. Легендата е преразказана от братя Грим.
Ержебет е назована като най-злата жена в историята на предаването „Най-злите жени във историята“. Според историческите източници обаче, повечето обвинения срещу нея са измислица.
13. Максимилиан Робеспиер
Максимилиан Франсоа Мари Изидор дьо Робеспиер е френски юрист и политик, един от най-известните лидери на Френската революция, известен сред поддръжниците си като "Неподкупния". Оглавява репресиите известни като Царството на Терора, приключили няколко месеца след свалянето му от власт и публичната му екзекуция в 1794 г. Самият той завършва на гилотината, където е изпратил мнозина.