Обратно в офиса: Каква ще е новата реалност?
След преминаването на хората в режим на „хоум офис“ се появиха теории за изчезването на необходимостта от офиси
Преди избухването на пандемията от коронавирус пътуванията по света, особено по работа, бяха нещо нормално.
Предизвикателството, пред което се изправи цял свят, наречено Covid-19, напълно промени обичайния модел на работа и офисите по цял свят останаха празни в продължение на няколко месеца.
Според последното изследване на кариерния сайт Totaljobs, направено между 7000 човека, 54% от американците искат да се върнат в офисите. Работата обаче никога няма да бъде същата.
Носенето на предпазни маски за лице е задължително в голяма част от затворените обществени пространства в много страни по света. Възможно ли е обаче в офиса по 8 часа да се носи маска? Отговорът на този въпрос е не, според Шон Маквой, директор на вътрешния изпълнител Portview. „За нас е необичайно да обикаляме с маски и ръкавици. Решение на проблема трябва да се търси в пространството“, уточни той за CNBC и казва, че трябва да се мисли в насока на промяна на работните пространства.
За Лео Къртис, мениджър на продуктовия маркетинг в Lenovo в Пекин, който се върна в офиса през март, това е бил „най-освежаващият момент“ от месеци насам. „Когато за първи път влязох в офиса, след месеци на работа от вкъщи, първоначално бях доста несигурен, но комуникацията с хората ми беше много необходима. Носенето на маска определено обаче създава дискомфорт“, разказва той.
След преминаването на хората в режим на „хоум офис“ се появиха теории за това дали изобщо ще изчезне необходимостта от офиси. Според американски брокери обаче скоро едва ли ще се наблюдава превръщане на офисите в жилищни сгради. „Не мисля, че ще видим внезапно превръщане на емблематични офис сгради в жилищни“, каза Патрик Планк, агент от Linklaters.
Промяната на офис пространството обаче ще е ключово за работата от тук нататък. И именно технологиите ще са ключът към постигане на това. Вместо конференции в големи зали, където се събират много хора, служителите ще се включват в онлайн платформа, откъдето ще се провеждат срещите. Промяната в начина на работа на хората неминуемо ще „отвори врати“ за много нови млади таланти, но и ще „затвори“ за всички онези, които не успеят да се адаптират към ситуацията, пише още CNBC.