Интервю | Поне веднъж годишно трябва да се включваме в обучение за нови умения
Хората в Област Перник са прагматични при избора на обучение и работа
Цветан Спасов, главен директор, ГД "Европейски фондове, международни програми и проекти", МТСП:
Цветан Спасов е ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ и главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика.
Притежава докторска степен от СУ „Св. Климент Охридски“ и следдипломна специализация с Fulbright стипендия в Държавния университет на Айова, САЩ. Той е натрупал дългогодишен опит в управлението на средства от европейските структурни фондове в Агенцията по заетостта, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката.
Спасов е един от участниците на предстоящата конференция „Справедлив преход в Перник“, която Economic.bg организира на 16-ти януари.
Г-н Спасов, предстои да ни гостувате на конференцията „Справедлив преход в Перник“, на която ще дискутираме възможностите, които предоставя европейската политика на сближаване за справедлив кариерен и пазарен преход. Какви са средствата в подкрепа за кариерна реализация на хората от региона и в какви посоки се насочва европейското финансиране, управлявано от МТСП?
Вече трети програмен период Програма „Развитие на човешките ресурси“ насърчава най-уязвимите в търсенето на подходящо обучение или подходящо работно място. В момента има 6 действащи мерки с общ бюджет над 1 млрд. лв., с които осигуряваме цялата палитра от мерки за подкрепа на безработните, неактивните и уязвимите хора на пазара на труда, но и на амбициозните и работещи хора, които търсят възможности да надградят уменията си.
Тези средства, разбира се, са насочени към хората в цяла България, не само в Перник и региона. Абсолютно всички мерки се реализират от Агенцията по заетостта, което на практика означава, че информация за тях може да бъде открита в уебсайта на Агенцията и във всяко едно Бюро по труда в страната.
Обученията, които финансираме с европейски средства, включват възможности за придобиване на професионална квалификация или преквалификация, дигитални и STEM умения, обучение за чужди езици, „меки“ и преносими умения – всичко, което би помогнало да изберат Вас в един конкурс за работно място. По част от мерките осигуряваме субсидирана заетост за определен период, най-често в рамките на 6 до 12 месеца, в които новият служител да се адаптира към работния процес, а работодателят да оцени неговите знания и умения.
За младежите, които тепърва започват професионалния си път, осигуряваме подкрепа за прехода от образование към заетост чрез мярката „Младежка заетост +“ , която насърчава стажуването, обучението по време на работа и първите месеци от трудовия стаж на всеки един млад човек.
До 5 март 2025 г. работодателите могат да кандидатстват по още една мярка – „Нови умения“, която е с бюджет от 74 млн. лв. Тя е насочена към служителите им, които могат да преминат различен вид обучения, включително специфични обучения за конкретното работно място. Вярвам, че по този начин ще отговорим на очакванията и на работодателите, и на служителите за развитие в контекста на двойния преход.
Какъв е интересът на местните към тези програми и възможности, познати ли са те?
Хората в Област Перник подхождат изключително прагматично при избора на обучение или възможност за намиране на работа, които са подкрепени с европейски средства. Най-голям е интересът към обученията за базови и средни дигитални умения, които финансираме по Националния план за възстановяване и устойчивост. Знаете, че именно дигиталните умения ще бъдат необходими за практикуването на всяка една професия. Към момента 495 желаещи от Област Перник са кандидатствали за електронни ваучери за обучение за дигитални умения, като 223 от тях вече са преминали обучението. Голяма част от тях притежават сертификат и за базово, и за средно ниво на дигитални умения.
На второ място по интерес се нарежда мярката „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“, като 131 работещи в Област Перник вече са преминали обучения за професионална квалификация или надграждане на уменията.
За момента по-умерен е интересът към мярката „Започвам работа“, която се реализира в три компонента от Агенцията по заетостта. Именно чрез тази мярка се предоставя пакет от мерки за подкрепа на безработни и неактивни лица. До момента в Област Перник са активирани 313 безработни, които вече са регистрирани в Бюрата по труда. Има две заявления за преминаване на обучение и са сключени 28 договора за заетост, 25 от които се изпълняват в Община Перник. Най-търсените сектори за заетост по мярката в Област Перник са „Счетоводство и одиторски дейности; данъчни консултации“, „Строителство на жилищни и нежилищни сгради“ и „Търговия на дребно с други нехранителни стоки, некласифицирани другаде“.
Разчитам на по-голяма активност от страна на търсещите обучения или професионална реализация, още повече че възможностите, които предлагаме, могат да им помогнат да преминат на следващото стъпало от кариерата си.
Преди година, когато отново ни гостувахте на сходно събитие в Перник, обърнахте внимание и на структурата на пазара на труда в областта, като посочихте, че 40% от заетите в Перник са без квалификация. Какви са изгледите това да се промени, имайки предвид и какъв голям процент са уязвимите от промените в минния и енергийния сектор?
Липсата на квалификация не е статично положение, с което трябва да живеем цял живот. В днешния динамичен свят, в който промените се случват много по-бързо, отколкото очакваме, всеки един от нас е поставен в ситуация, в която да придобие нова квалификация или да надгради настоящата си квалификация. Придобиването на нови умения вече се случва на много по-кратък период от време, отколкото е било преди 100 г., например. По-скоро е важно да имаме нагласата, че поне веднъж годишно трябва да се включваме в обучение за нови умения. Дали ще изберем да учим чужд език, да придобием умения за работа с Изкуствен интелект или да се включим в обучение за професионална квалификация, която е много далече от настоящото ни професионално поприще, е изборът, пред който сме изправени. Въпросът не е дали трябва да усвояваме нови умения и квалификация, а колко често го правим, за да сме в крак с промените на пазара на труда и в света, в който живеем. Умението за учене ще бъде ключово за адаптацията към новите изисквания на работодателите.
Аз бих определил като изключително важно активното поведение на всеки един човек – активно търсене на информация за обучения или за нова работа. Защото възможностите съществуват и към днешна дата, важното е да ги потърсим. Чрез Бюрата по труда и в момента има достатъчно възможности за включване в безплатни обучения за квалификация или нови умения, както и за намиране на нова или по-подходяща работа. Всеки, който усеща застой в кариерата или уменията си, може да посети Бюрото по труда и да попита за тези възможности. Сигурен съм, че колегите ще намерят най-подходящото обучение или работно място за всеки кандидат.
Заедно със социалните партньори, МТСП предвижда картографиране на уменията на заетите лица от засегнатите предприятия. Как се развива то, очертават ли се вече тенденции, които да позволят адаптиране на мерките от институциите?
Проектът „Адресиране на предизвикателствата на пазара на труда“ все още е в изпълнение. Партньорите на Министерството на труда и социалната политика – КНСБ и КТ „Подкрепа“, успяха да анкетират 619 работници и служители в Топлофикация - Перник и 304 от работещите в Мини „Перник“. С уговорката, че говорим за предварителни резултати, ще споделя с Вашите читатели част от нагласите на работещите в двете предприятия.
Повече от половината анкетирани заявяват намерението си да продължат да работят в енергийния сектор, защото добре познават работата в сектора. Голяма част от тях споделят, че през последните 5 г. не са преминавали обучение на работното място. Има един малък процент от хора, които осъзнават необходимостта от надграждане на уменията и използване на всички възможности, които биха подобрили професионалното им развитие. Всеки седми анкетиран заявява, че има готовност да се включи в обучение за преквалификация или нови умения.
В същото време, всеки трети категорично отказва да се включи в обучение, но има един немалък процент от хора, които все още се колебаят да дадат категоричен отговор на този въпрос. Убеден съм, че като институция трябва да положим всички усилия, за да ги убедим, че обученията за нови умения и преквалификация могат да им бъдат единствено в полза и да им помогнат да се адаптират към промените.
В момента мнозинството работещи в Мини „Перник“ и Топлофикация – Перник притежават технически умения, следвани от базови, социални, организаторски и дигитални умения. Най-желаните умения за обучение отново са техническите умения. Любопитно е, че има интерес към базовите и дори към специфичните дигитални умения. Всеки трети от анкетираните не може да прецени кои умения биха били ценни в професионалното му развитие.
Основният извод, който бих направил от данните, е, че работещите в Топлофикация – Перник и Мини „Перник“ обичат работата си и с удоволствие биха продължили да я вършат, дори това да означава придобиване на нови умения и промяна на работното място. За мен е важно, че част от служителите осъзнават необходимостта от придобиване на нови умения и преквалификация, което ме обнадеждава, че мерките на Министерството на труда и социалната политика и на Програма „Развитие на човешките ресурси“ отговарят на тази тяхна нагласа. Със сигурност е необходима една целенасочена информационна кампания сред служителите, с която да популяризираме възможностите за безплатни обучения за придобиване на професионална квалификация и преквалификация, както и за нови умения.
Преходът е традиционно трудна тема за разговор в нашето общество. „Зеленият“ преход е съпроводен от допълнителни комуникационни предизвикателства. Какви усилия полага Министерството на труда и социалната политика, за да обясни предстоящите промени и да подготви местната общност за тази нелека социална трансформация, допълнително утежнена от възхода на новите технологии и Изкуствения интелект?
Аз не бих определил възхода на новите технологии и Изкуствения интелект като утежняващо обстоятелство за „зеления“ преход, а по-скоро като възможност. Неслучайно сме насочили огромен финансов ресурс към две мерки по Програма „Развитие на човешките ресурси“ и по Националния план за възстановяване и устойчивост, чиято основна цел е да повишат дигиталните умения на българските граждани. Бюджетът за обучения за базови и средни дигитални умения само по Националния план за възстановяване и устойчивост е близо 380 млн. лв. Очакваме над половин милион български граждани, независимо дали работят или са безработни, да преминат обучение за усвояване или надграждане на дигиталните си умения. Обученията са безплатни и достъпни от всяка точка на България.
Кандидатстването е максимално улеснено и всеки желаещ е буквално на три клика разстояние. Първо се кандидатства за електронен ваучер в уебсайта на Агенцията по заетостта и се избира доставчик на обучението. След одобрение и получаване на ваучера по електронна поща, започва и самото обучение, което завършва с полагане на изпит и получаване на сертификат. Това е изключително важно, защото знаете, че голяма част от хората притежават дигитални умения, които са усвоили или в ежедневието, или по време на работния си процес, но не притежават документ за това. Точно за тях има по-съкратена пътека за получаване на сертификат. Създаден е специален Модул за самосертифициране на дигиталните умения, който е част от уебсайта на Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи. Необходима е единствено регистрация в Модула и преминаване на целия тест, за да получите на електронната си поща сертификат за дигиталните си умения. Очакваме поне 100 000 души да се самосертифицират до средата на 2026 г.
Съвсем скоро ще има още една възможност за повишаване на дигиталните умения. Безработните и неактивните хора ще могат да кандидатстват за електронен ваучер отново в сайта на Агенцията по заетостта. Неактивните участници ще могат да се включат в обучения за базови дигитални умния, а безработните – за напреднало или високоспециализирано ниво на дигитални умения. За обезпечаването на тези безплатни обучения сме насочили 40 млн. лв. по мярката „Дигитални умения“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“. Очакваме над 67 000 неактивни и безработни лица да повишат дигиталните си умения.
Относно комуникационните предизвикателства при реализирането на „зеления“ преход, за които говорите, бих казал, че Министерството на труда и социалната политика използва всички възможни комуникационни канали, за да популяризира възможностите за обучения и заетост, които осигуряваме с европейски и национални средства.
Например, Програма „Развитие на човешките ресурси“ разполага със собствен уебсайт и профили в най-използваните социални мрежи в България – Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube и Viber. Отговаряме на всички запитвания и в социалните мрежи, и при запитване на електронната поща на Програмата. Миналата година сме участвали в десетки конференции и събития, в които сме популяризирали възможностите за обучения и заетост. Представител на ПРЧР имаше и на всяко едно от събитията, организирани от Вашата медия в Перник, Кюстендил и Стара Загора.
За нас най-голямата социална трансформация е промяната в мисленето и нагласите на всеки един от нас, че е необходимо регулярно да преминаваме през обучения за преквалификация или нови умения, за да успеем да се адаптираме към промените на пазара на труда.
Преди година в „миньорския град“ казахте, че се движим по правилния път и че Перник, където е светнала първата крушка, ще „продължи да свети“. Каква част от пътя на трансформацията е извървяна, какво се промени за една година и има ли още място за оптимизъм?
Да, оптимист съм и тази моя нагласа се основава на предварителните резултати от анкетирането на работещите в Мини „Перник“ и Топлофикация – Перник. Действително по-големият процент анкетирани към момента нямат нагласата да се включат в допълнителни обучения за придобиване на професионална квалификация или нови умения, но за мен по-важното е, че има един немалък процент от хора, които и в момента осъзнават необходимостта от надграждане на уменията. Хората, които все още се чудят дали искат или не искат да се включат в обучение, според мен, също ще успеят много бързо да се адаптират към всякакъв вид промени, защото осъзнават, че именно новите умения са ключът за справяне с професионалните предизвикателства.
Ако трябва съвсем оптимистично да завърша отговора си, според мен хората, които към момента категорично заявяват, че не желаят да се включат в какъвто и да е вид обучения, ще променят намерението си, след като видят положителната промяна в професионалното развитие на техните колеги, които вече са придобили нова квалификация или нови умения и по този начин са отворили нова страница в кариерата си.
Накрая, какво да очакват посетителите от конференцията „Справедлив преход в Перник“ и защо, според Вас, е важно да дойдат на събитието?
Конференцията „Справедлив преход в Перник“ е ключово събитие, тъй като успява да събере на едно място всички институции и заинтересовани страни, които биха могли да предоставят информация за мерките в подкрепа на работещите в Мини „Перник“ и Топлофикация – Перник. От тази гледна точка, форумът ще бъде изключително полезен за всеки, който търси възможности за развитие.
За нас като институция директната комуникация с жителите на Перник и региона също е много важна и много бих се радвал да получа обратна връзка за мерките, които вече сме предприели.
За да научите повече за възможностите да подобрите своята кариера, посетете международната конференция „Справедлив преход в Перник“ на 16-ти януари 2025-та година. Заявете участие на този линк.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.