10 страни от ЕС настояват за пълна забрана на руския газ
Засега Унгария и Словакия се противопоставят на санкции срещу вноса на синьо гориво от Москва
Десет държави членки призоваха Европейския съюз да забрани вноса на руски газ както по тръбопроводи, така и втечнен (LNG). Това показва документ, видян от Reuters, докато Европа обсъжда нови санкции срещу Москва заради войната в Украйна.
ЕС подготвя своя 16-ти пакет от санкции, насочен срещу икономиката на Русия, преди третата годишнина от започването на войната на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
10-те страни, включително Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Ирландия, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Швеция, искат ЕС да отиде по-далеч, насочвайки се към износа на гориво от Русия, за да намали приходите, които текат към Кремъл.
Като крайна цел е необходимо да се забрани вносът на руски газ и втечнен природен газ на възможно най-ранна дата“, заявиха страните в съвместен документ.
Държавите виждат като алтернатива на пълната забрана постепенното намаляване на потреблението, в съответствие с пътната карта на RePowerEU. Заложената крайна цел на ЕС да прекрати използването на руски изкопаеми горива е до 2027 г.
Блокът вече санкционира вноса на петрол по море от Русия, но засега не смее да посегне на природния газ от Москва, тъй като някои страни продължават да разчитат на него.
10-те страни заявиха, че на руските танкери за втечнен природен газ трябва да им бъде забранено да акостират на пристанищата в Европейския съюз.
Еврокомисията изготвя по-подробен план за отказване на страните от руската енергия. Санкциите – най-прекият начин за спиране на вноса на руски горива – ще изискват единодушно одобрение от всички страни членки.
Унгарският премиер Виктор Орбан се противопоставя на руските енергийни санкции, а словашкият премиер Роберт Фицо дори каза миналата седмица, че е гарантирал доставките на газ за Словакия по време на среща с руския президент Владимир Путин през декември.