В Румъния ще заработят две нови газови централи през 2025 г.
Двете базови мощности ще добавят над 2100 MW към системата и ще допринесат за енергийната сигурност на страната
Румъния е изправена пред решителна година за енергийния си сектор и има причина да бъде оптимист по отношение на завършването на важни проекти. Това каза министърът на енергетиката на страната Себастиан Бурдужа, който представи основните инвестиции, планирани за 2025 г. в националната енергетика.
Доставките трябва да бъдат сигурни, цените – достъпни, а производството – възможно най-чисто, каза той, като уточни, че това е редът на приоритетите.
Бурдужа напомни, че енергията е сърцето на икономиката. Според него без безопасна и евтина енергия няма достоен стандарт на живот и икономическо развитие.
След като 1200 MW бяха пуснати в експлоатация през 2024 г., което е десетгодишен връх, Румъния има за цел да удвои обема през 2025 г., подчерта той.
Проектите са в зряла фаза
Новите производствени мощности ще допринесат значително за пътя на Румъния към енергийната независимост, според министерството. Проектите, които се очаква да бъдат завършени тази година, са в зряла фаза и правителството възнамерява да ги ускори.
Енергийното ведомство очаква частни инвеститори да пуснат 1200 – 1500 MW съоръжения за възобновяема електроенергия, финансирани чрез Националния план за възстановяване и устойчивост. В допълнение, механизмът ще поддържа удвояването на капацитета за съхранение на батерии до между 400 и 500 MWh.
Нови газови централи
Предвижда се завършване на две газови централи. Първите 1000 MW от съоръжението Mintia могат да бъдат свързани до края на годината, каза министерството. Проектът е от национално значение. Планираният общ капацитет е 1700 MW.
Другата газова централа Lernut е с мощност 430 MW, която след разширение трябва да започне производство през юни.
Румъния планира да пусне в експлоатация и водноелектрическата централа Răstolița с 30 MW гъвкав капацитет, и когенерационната централа Năvodari с 80 MW.
Текущият базов капацитет на страната възлиза на 7 000 – 8 000 MW, тъй като Румъния затвори над 7 000 MW в блокове, работещи с въглища и газ между 2009 и 2022 г.