5G надпреварата в България официално може да започне
А1, Vivacom и Теленор получиха 20-годишни лицензи за честотите, на които да изградят мрежите си от ново поколение
Навръх Международния ден на телекомуникациите, 17 май, Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) връчи разрешителните за комерсиално използване на честотите в спектъра 3,6 GHz на трите големи мобилни оператора – Vivacom, A1 и Теленор. Така на практика официално бе даден стартът на търговската 5G надпревара.
В началото на април трите телекома се явиха на търг, предшестван от друга процедура, на която регулаторът намери как да раздаде честотите без наддаване. Vivacom обаче реши да оспори решението в съда, заплашвайки да забави и без това проточилия се старт на 5G в България. След ескалация на напрежението в крайна сметка трите оператора се споразумяха за организирането на тайно наддаване и платиха общо 13.4 млн. лева на държавата – повече от първоначално определените от КРС 12 млн. лв.
Теленор получи лиценз за ползване на честотната лента 3500-3600 MHz, А1 – за лентата 3600-3700 MHz, а Vivacom за 3700-3800 MHz. Най-много плати А1. Разрешителните за всяка от честотните ленти, на които телекомите ще развиват 5G мрежите си, са за период от 20 години.
Vivacom и A1 започнаха да предлагат 5G услуги през есента на 2020 г. – първата по метода на „динамичното споделяне на спектъра“ (DDS), а втората чрез реални 5G честоти и оборудване, които ѝ бяха предоставени за тест. Само Теленор все още не е стартирала услуги от следващо поколение за своите клиенти. Компанията обяви, че ще направи това през идния юни.