С €10 млрд. ЕС се хвърля в сателитна интернет надпревара с Илон Мъск
ЕС ще опита да навакса изоставането си на пазар, много по-голям от останалите космически сегменти
Европа стартира най-амбициозната си космическа програма от десетилетие насам, подписвайки договор за изграждане на сателитна мрежа на стойност 10.6 млрд. евро. Тя ще съперничи на Starlink на Илон Мъск в осигуряването на високоскоростна свързаност за европейските правителства и граждани.
Многоорбиталното съзвездие Iris² е третият голям инфраструктурен проект на Европа в космоса след навигационната система „Галилео“ и най-голямата мрежа за наблюдение на Земята „Коперник“. Той беше обявен преди две години с двойна цел - да се осигурят суверенни и сигурни комуникационни услуги на държавите членки на ЕС, като същевременно се съживи затъващият космически сектор на блока с авангарден проект.
Преговорите бяха трудни, изпъстрени със спорове относно нарастващите разходи и рискове, както и относно начина, по който ще се разпределя работата. В понеделник Европейската комисия определи цената на програмата на 10.6 млрд. евро, като 61% от нея ще бъде финансирана публично, а останалата част ще бъде осигурена от индустриалния консорциум SpaceRise, ръководен от Eutelsat, Hispasat и SES. Първоначално проектът беше оценен на около 6 млрд. евро.
Тимо Песонен, генерален директор на Комисията по въпросите на отбраната, промишлеността и космическото пространство, подчерта стратегическото значение на това Европа да разполага със собствена космическа комуникационна мрежа. Автономната и сигурна връзка е „задължителна“ за ЕС, каза той.
Iris² е в основата на нашата стратегическа автономия и отбранителен капацитет, насърчава нашата конкурентоспособност и дава тласък на сътрудничеството между публичния и частния сектор“, добави той.
SpaceRise, която включва европейските космически и комуникационни компании Airbus, Deutsche Telekom, Telespazio и Thales, ще има 12-годишна концесия за проектиране, изграждане и експлоатация на Iris².
Проектът ще постави 290 спътника на ниски и средни земни орбити, като целта е да започне да функционира до началото на 2030 г. По-голямата част от капацитета му ще бъде предназначена за търговска широколентова услуга, предлагана от спътниковите оператори на бизнеса и домакинствата. Но значителна част от тях ще бъдат предназначени за сигурни услуги в подкрепа на правителствени приложения, като например наблюдение и управление на кризи.
Задлъжнелият френски спътников оператор е Eutelsat е най-големият частен инвеститор в проекта Iris², в който влага 2 млрд. евро. Надеждата на компанията е с този ход да помогне разработването на следващото си поколение спътници OneWeb.
Програмата би трябвало да предложи множество договори за европейската космическа индустрия, която се бори да се адаптира към прехода от големи комуникационни спътници в геостационарна орбита на около 36 000 км над Земята към мегасъзвездия от по-малки космически апарати в ниска околоземна орбита - областта на космоса до височина 2 000 км.
През последните месеци Thales и Airbus, двата най-големи европейски производителя на сателити, обявиха съкращаване на хиляди работни места, за да се справят с упадъка на традиционните си геостационарни дейности.
В доклада си за европейската конкурентоспособност, публикуван през септември миналата година, бившият италиански премиер Марио Драги констатира, че сателитната широколентова услуга Starlink на Мъск, с повече от 6000 космически апарата, предоставящи комуникационни услуги в над 100 държави,
нарушава дейността на европейските телекомуникационни оператори и производители“.
Търговските и експортните продажби в сектора са спаднали до нива, близки до тези от 2009 г., а ЕС вече изостава „от САЩ в областта на ракетното задвижване и мегасъзвездията за телекомуникационни и сателитни приемници и приложения - пазар, който е много по-голям от останалите космически сегменти“, констатира Драги.
Йозеф Ашбахер, генерален директор на Европейската космическа агенция, заяви, че програмата ще
насърчи иновациите в европейската космическа индустрия, ще повиши европейската конкурентоспособност [и] ще създаде работни места“.