Vivacom също вдига цените на някои услуги
Телекомът не се позовава на инфлацията за своето решение
Месец след като Yettel обяви, че повишава цените на месечната такса за мобилни услуги от 5 януари, ходът им последва и конкурентът Vivacom. Телекомът е известил клиентите си, че вдига тарифите за част от услугите си. Промените влизат в сила от 8 февруари и засягат както частни, така и бизнес потребители.
Поскъпването и за едните, и за другите е с 1 лев за фиксирани гласови и тв услуги и с 2 лв. за мобилни гласови услуги, мобилен и фиксиран интернет, както и за интернет услугите Mobix и 5G Home Net.
Кои услуги не са засегнати от увеличението?
- Социални абонаментни планове и планове за хора с увреждания;
- Предплатени мобилни услуги;
- Фиксирани услуги по договори с придобитите от Vivacom оператори;
- Сателитни ТВ услуги;
- Всички текущи допълнителни пакети и услуги;
- Лизинговите вноски на устройства;
- Услуги по договори за обществени поръчки;
- Нови договори, подписани след 01 декември 2024 г.
Какво трябва да знаят клиентите?
- Срок за прекратяване на договора: До 7 февруари 2025 г. клиентите могат да прекратят договора си без допълнителни санкции.
- Връщане на оборудване: При прекратяване на договор за фиксирани услуги, оборудването трябва да бъде върнато в 30-дневен срок. В противен случай се начисляват неустойки.
- Задължения при прекратяване: При прекратяване на договора се дължат предоставените отстъпки за закупено устройство.
Защо цените скачат?
Vivacom все още нне е обявил официалната причина за увеличението. От своя страна Yettel изтъкна подобряване на параметрите – като повече национални минути или вдигане на интернет скоростта. Регулаторите обаче побързаха да реагират тогава, като Комисията за регулиране на съобщенията обяви, че ще извърши серия от проверки на мрежите на телекомите, за да анализират качеството на предлаганите от тях услуги. Впоследствие докладът ще бъде предоставен на Комисията за защита на потребителите, която има правомощия да влияе на пазара.
Новините за поскъпване не са обвързани с инфлацията, която телекомите изтъкваха предходните две години. Очаква се средногодишната инфлация, данните за която ще бъдат официално публикувани по-късно този месец от Националния статистически институт, да остане в диапазона 2 – 3%. Към ноември средногодишното покачване на цените на дребно е 2.6%.
Припомняме, че миналата година, след поредна ескалация на напрежението, мобилните оператори се съгласиха на промени в общите условия. Една от ключовите новости е определянето на прагове – в рамките на до +/-2% – при които да не може да се извършва индексация нито при инфлация, нито при дефлация.