6-милиардната общинска програма се движи изключително бавно
Три месеца и половина преди края на годината са изплатени под 150 млн. лв. при предвидени за тази година 4.5 млрд. лв.
Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) е изплатило само 146.5 млн. лв. на общините за реализация на разнообразните им проекти, включени в амбициозната капиталова програма. Общата стойност на подписаните споразумения от началото на програмата вече надхвърля 3 млрд. лв., се посочва в прессъобщение на ресорното ведомство.
Въпреки че програмата е с 3-годишен хоризонт, малкото изплатени средства идват да покажат, че местните власти трудно ще изпълнят заявените проекти. Основно със средствата, отпуснати до момента, общините покриват аванси и междинни плащания.
Припомняме, че през юни изплатените средства, които показват действителния напредък на заложените проекти, бяха в размер на 54 млн. лв. Тогава на изслушване в парламента ресорният служебен министър Виолета Коритарова заяви, че малкото изплатени средства се дължат на дълги обществени поръчки, издаване на разрешения за строеж и др. Според нея реализацията на проектите реално е започнала от последния месец с исканията за плащания.
Заради дадената от Асен Василев възможност общините да актуализират три пъти в годината проектите си техният брой и необходимите средства растат постоянно. По последни данни броят им вече е 2529, за които само за тази година трябва да бъдат осигурени 4.6 млрд. лв., а общо за 3-годишния период – 6.2 млрд. лв. Припомняме, че Министерският съвет отпусна 400 млн. лв. на МРРБ за тази година, а депутати питат дали ще са нужни още пари. Засега обаче ресорното ведомство казва, че няма такава необходимост. Основното притеснение обаче е свързано с това дали изобщо заложените проекти за тази година ще могат да бъдат реализирани на практика.
Във вторник ресорното ведомство е сключило нови 125 споразумения на приблизителна стойност 312.5 млн. лв. с 33 общини. Финансиране за изпълнението им получават: Бургас, Карнобат, Несебър, Варна, Велико Търново, Лясковец, Свищов, Бяла Слатина, Габрово, Бобов Дол, Вършец, Велинград, Пазарджик, Брезник, Долни Дъбник, Калояново, Карлово, Кричим, Русе, Силистра, Сливен, Баните, Годеч, Гурково, Чирпан, Антоново, Свиленград, Хасково, Каспичан, Шумен, Самоков, Хитрино и Благоевград.
Около две трети от тези 125 споразумения са за модернизиране на ВиК инфраструктура за близо 42 млн. лв.
В момента МРРБ сключва с предимство споразумения за проектите, свързани с ВиК инфраструктура“, каза по време на подписването министър Коритарова, цитирана от пресцентъра на ведомството.
Най-вероятно приоритизацията на ВиК проекти се дължи на безводието в страната, което ведомството отправда с високите температури.
Сега Коритарова апелира към представителите на местната власт да приоритизират изпълнението на ВиК обектите. И подчерта, че е необходимо те да бъдат съгласувани с ВиК операторите, за да може тези проекти съвместно да се изграждат, рехабилитират и надграждат, за да няма дублиране и да има предвидимост в рехабилитацията на водната инфраструктурата.