До 150 лева глоба за пищяща аларма
Премахва се задължителният кръвен тест при шофиране след употреба на алкохол
Глоба от 20 до 150 лева ще плащат собствениците, чиято аларма се включва без основателна причина или издава сигнали, наподобяващи тези на пътните превозни средства със специален режим на движение.
Това предвиждат промени в Закона за движение но пътищата, приети днес от Народното събрание със 108 гласа "за", 31 "против" и 47 "въздържал се.
С приетите на първо четене промени ще се налагат глоби за нарушения, установени с камери, ограничава се възможността коли с български номера да са собственост на чужденци, живеещи извън страната, въвежда се глоба за включваща се без повод аларма и създават режим за санкциониране на притежателите на автомобили с регистрация в страни от ЕС.
Ако промените бъдат приети и на второ четене, записи от мобилните камери в колите на полицията вече ще могат да се използват за налагане на глоби за повече нарушения, не само за превишена скорост, но и за неправилно изпреварване, паркиране на забранено място, минаване на червено, шофиране в бус лентите и т.н. В края на януари тази година обаче Върховният административен съд да реши, че камерите на КАТ по пътищата могат да бъдат само стационарни и следва, че мобилните камери трябва да бъдат премахнати.
Според приетите текстове електронният фиш не е нужно да бъде подписан от длъжностно лице. Въвежда се и срок за издаването му - три месеца след заснемане на нарушението.
С промените в закона се цели да се спре практика граждани на страни от ЕС да шофират коли с български номера, които са купили у нас. Ако текстовете бъдат приети, преди прехвърлянето на собствеността на превозно средство на лице без адресна регистрация в България ще трябва да се прекрати регистрацията му у нас и да се върнат номерата. За нарушаване на това изискване ще се налага глоба от 300 лева.
Въвежда се и изискване до месец от придобиването на ново моторно превозно средство то да бъде регистрирано в местната община. Сега законът предвижда две седмици за предоставяне на копие от договора за покупко-продажба. За нарушение на новия текст глобата става 150 лв. Новост е и изискването в общината да се регистрират и купените в чужбина автомобили, дори ако те остават с чуждестранните си номера.
Промени в закона отменят и задължителния кръвен тест при установяване на шофиране след употреба на алкохол. В зависимост от желанието на водача може да се признаят данните на т.нар. дрегери, които анализират концентрацията на алкохол в издишания въздух.
Депутатите отхвърлиха предложението на ГЕРБ, което предвижда лицензиране на автосервизите за извършване на определени дейности, от което според управляващите ще пострадат малките сервизи.