Доларът останa без промяна
Златото поевтиня в четвъртък след като данните за заетостта показаха икономическа сила
Американският долар заличи печалбите си и oстана да се търгува без промяна спрямо кошница от валути в четвъртък, след като данните, че растежа на САЩ се ускорява след слабото първо тримесечие не бяха достатъчно силни, за да окажат решителна подкрепа за долара.
Анализатори заявиха, че данните за потребителските разходи и новите молби за помощи при безработица са предложили краткосрочно облекчение след по- голямата от очакваното отрицателна ревизия на данните за БВП в САЩ през първото тримесечие в сряда.
Резултатите не успяха да подкрепят зелените пари, тъй като търговците по- късно възприеха данните като съвместими с миролюбивата позиция на Фед.
От Министерството на труда съобщиха, че потребителските разходи са се увеличили с 0,2% през май, след като останаха без промяна през април. Разходите, които допринасят за повече от две трети от икономическата активност на САЩ, се очакваше да реализират ръст от 0,4%.
В отделен доклад на Министерството на труда стана ясно, че новите молби за помощи при безработица са паднали с 2 000 до сезонно изгладените 312 000 през седмицата, приключила на 21 юни. Четенето бе малко по- добро от очакваното.
Анализатори споделиха, че доклад от Market News International е съобщил, че от ЕЦБ може да не са достигнали долната граница на намаляване на лихвените проценти, което отслаби еврото и подкрепи долара по- рано през деня, но първоначалната реакция е избледняла впоследствие.
Те също така заявиха, че търговците са възприели войнствените коментари на президента на Фед- Сейнт Люис, Джеймс Булард, като не особено решаващи за перспективите пред паричната политика на Фед.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, остана непроменен на 80.222. Еврото бе на загуба от 0,14% на 1.3610.
Доларът изгуби 0,14% спрямо японската йена до 101.63 поради търсене на безопасно убежище за капиталите след леката слабост, показана от американските фондови пазари. Серията от икономически новини рано в петък сутринта не оказа съществено влияние върху курса на валутната двойка.
Британският паунд спечели 0,26% спрямо долара и последно се търгуваше при курс 1.7023. Търговци заявиха, че мерките на АЦБ за охлаждане на жилищния пазар в Обединеното кралство чрез затягането на условията за кредитиране са засилили надеждите за увеличение на лихвените проценти.
Златото поевтиня в четвъртък след като данните за заетостта показаха икономическа сила
Златото поевтиня в четвъртък, след като оптимистичните данни за новите молби за помощи при безработица в САЩ и по- евтините цени на петрола изпратиха цените на метала под 2- месечния му връх, достигнат миналата седмица. Според анализатори липсата на инвестиционен интерес може да постави допълнителен натиск върху благородния метал.
Кюлчетата паднаха, след като потребителските разходи нараснаха по- малко от очакваното през май, принуждавайки икономистите да намалят оценката си за растежа през второто тримесечие.
Въпреки това остава малко съмнение, че икономиката се разширява, което намали привлекателността на златото в ролята му на средство за хеджиране. Друг доклад в четвъртък показа, че броят на американците, търсещи обезщетения за безработица, отново е спаднал миналата седмица.
Анализатори заявиха, че скорошните печалби на златото масово са били предизвикани от закриването на къси позиции, след като спекулантите са изкупили обратно мечите си залози, докато публично търгуваните фондове, базирани на злато, не са успели да привлекат купувачи, въпреки високите цени. Спот цените изгубиха 0,3% до 1316.97 долара за тройунция.
Американските фючърси върху злато с доставка през август поевтиняха с 5.60 долара до 1317 долара за тройунция при обем на търговията около 10% под 30- дневната пълзяща средна.
Благородният метал спечели 4% от миналия четвъртък и достигна 2- месечен връх на 1325.90 долара за тройунция във вторник поради притесненията около ескалиращото насилие в Ирак.
Цените на златото се оказаха под натиск и поради коментарите на президента на Фед- Сейнт Люис, Джеймс Булард, който заяви, че увеличението на лихвените проценти трябва да настъпи по- скоро рано, отколкото късно. Негативен бе и спадът при цените на суровия петрол, след като страховете относно нарушаването на доставките от опустошения от войната Ирак намаляха.
Физическото търсене на злато при основния му консуматор- Китай, остана приглушено, споделиха дилъри, тъй като по-високите цени са ограничили търсенето.
Сред останалите благородни метали, среброто бе на печалба от 0,4% до 21.06 долара за тройунция, надминавайки представянето на златото.
Инвеститорите в метали от групата на платината продължиха да наблюдават развитието в Южна Африка, където миньорите постепенно започнаха да се завръщат на работа, след като сключиха споразумение за заплащането с производителите, прекратявайки 5- месечната стачка.
Междувременно, почти четвърт милион южноафрикански работници, в сектори от машиностроене до комуникации, ще стачкуват за неопределен период от 1 юли в търсене на по- добро заплащане.
Спот платината поскъпна с 10 цента до 1464.50 долара за тройунция, докато спот паладият спечели 0,2% до 831.40 долара за тройунция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД