Доларът поевтиня след слабите данни за производството в САЩ
Златото на загуба от почти 1 %
Доларът поевтиня масово спрямо останалите основни валути в понеделник, след като слабите данни за производството в САЩ намалиха очакванията за силна серия американски икономически данни, която да подсили решението на Фед да затегне паричната политика.
Инвеститорите прибраха печалбите си от американската валута, след като стана ясно, че индексът на производствените цени е паднал от 57.1 до 55.5 през март, като резултатите бяха малко по- лоши от очакваните.
Анализатори споделиха, че търговците са реагирали на данните със закъснение и затова те са имали малък ефект върху долара веднага след публикуването им в понеделник.
Инвеститорите купуваха долара миналата седмица, залагайки на увеличение на лихвения процент на САЩ в началото на 2015, след като председателят на Фед, Джанет Йелън, изненада пазарите, увеличавайки с коментарите си перспективата за подобен ход.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от 6 основни валути, достигна 3- седмичен връх на 80.354 в четвъртък, ден след коментарите на Йелън.
Еврото поскъпна спрямо долара и последно бе на печалба от 0,33% на 1.3835. Първоначално през сесията то бе на загуба, тъй като данни показаха забавяне в частния сектор на Германия през март, разочаровайки инвеститорите, които се бяха настроили за по- добро четене на резултатите от най- голямата икономика в Европа.
Доларът бе на загуба от 0,1% спрямо японската йена, разменяйки се за 102.22 йени и на загуба от 0,26% спрямо швейцарският франк на 0.8804 франка.
Руската рубла също поскъпна спрямо американската валута, въпреки усилията на президента Барак Обама да окаже натиск върху превземането на Крим от Русия, след като Украйна нареди на оставащите си войници да напуснат региона заради собствената си безопасност. Последно доларът се разменяше на загуба от около 0,42% спрямо руската рубла на 36.0825 рубли.
Възстановяване при китайският юан помогна на австралийският долар да се отдалечи от дъната. Австралиецът, който се използва като по- ликвиден заместител на китайската валута от инвеститори и спекуланти, падна, след като данни показаха, че активността в китайските фабрики се е свила отново през март.
Китайският индекс на производствените цени падна до 8- месечно дъно на 48.1 през март, отдалечавайки се допълнително от последното си четене за 48.5 през февруари.
Тези данни доведоха до спад на австралийският долар до 0.9048 долара, но той остана далеч от достигнатото през миналата седмица дъно на 0.8990 и впоследствие се възстанови до 0.9129, приключвайки деня на печалба от 0,47%.
Златото на загуба от почти 1 %
Златото изгуби почти 1% от стойността си в понеделник, след като миналата седмица записа най- големия си седмичен спад от ноември до сега заради повишаването на перспективата за увеличение на лихвения процент на САЩ още в началото на 2015, което подкрепи долара и подкопа привлекателността на метала в качеството му на хедж срещу инфлацията.
Липсата на активност на физическите пазари също предизвика известни притеснения, вземайки предвид, че търсенето от страна на най- големия консуматор на благородния метал в света, Китай, вероятно ще бъде приглушено заради слабия юан и дисконтираните цени на Shanghai Gold Exchange.
Златото падна до 1312.24 долара за тройунция, отдалечавайки се от 6- месечния връх на 1391.76, достигнат в началото на миналата седмица. То достигна рекорден връх на 1900 долара през 2011, когато влошаващата се дългова криза в Европа разпали треската за купуване на метала.
Напоследък той е под натиск заради силата на американския долар и намаляването на програмата за количествени облекчения на Фед, както и забележката на Председателят на централната банка, Джанет Йелън, че лихвените проценти може да бъдат увеличени по- рано от очакваното.
Доларовият индекс остана стабилен на 80.143, недалеч от 3- седмичния връх на 80.354, достигнат в четвъртък. По- силният долар се отразява негативно на златото и останалите стоки, тъй като прави закупуването им по- скъпо.
Златото с чистото 99.99% остана да се търгува под кеш цените и тези на американските фючърси на шанхайската борса. Премиите за златни кюлчета в Хонг Конг останаха непроменени спрямо миналата седмица, на разстояние 1 долар от лондонските спот цени. SPDR Gold Trust, най- големият публично търгуван фонд, базиран на злато, в света заяви, че запасите му са нараснали с 0,52% до 816.97 тона в петък.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД