Доларът спокоен след данните за заетостта
Златото остана без промяна
Американският долар остана без съществена промяна спрямо останалите основни валути в понеделник, подкрепен от засилените надежди, че ръстът на заетостта в САЩ ще се увеличи, след окуражаващия доклад от края на миналата седмица и след като напрежението около Украйна бе овладяно за момента.
Междувременно австралийският долар спадна спрямо американския си събрат, след като спадът в износа на Китай разпали притесненията за по- нататъшно отслабване на втората най- голяма икономика в света, което би намалило световния растеж.
Доларовият индекс нарасна с 0,06% до 79.767, задържайки се над 4- месечното дъно, достигнато преди публикуването на петъчните данни за заетостта, които показаха по- голям от очакваното ръст от 175 000 работни места през февруари.
Докладът за заетостта контрира спадът в очакванията за допълнително облекчаване на паричната политика от страна на ЕЦБ, което задържа еврото, доларът и йената в тесни рейнджове, след друга меча партида от данни за Япония оказа ограничено въздействие върху пазара.
Паундът бе сред по- волатилните валути, тъй като пострада от промяната в пазарните лихвени проценти в полза на единната валута след заседанието на ЕЦБ. Той падна до 83.35 пенса, достигайки най- слабото си ниво спрямо еврото за последния месец.
Австралийският долар бе във възход в края на миналата седмица, подкрепен от признаците за възстановяване на собствената си икономика. Но подобно на своя колега стоков производител- Канада, той зависи силно от продължилата вече цяло десетилетие експанзия на Китай.
Най- новите данни обаче показаха, че износът на Китай е спаднал с 18% на годишна база през февруари, докато властите в Пекин продължават своята кампания на задържане на по- нататъшното поскъпване на юана.
Австралийският долар се разменяше на загуба от 0,6% за 0.9032 американски долара, докато канадският му колега отскочи обратно до 1.1117, след като достигна дъно по време на азиатската търговия на 1.1073.
Еврото остана близо до 2- и половина месечния връх на 1.3915, достигнат в петък, достигнат след като последното заседание на ЕЦБ унищожи надеждите за нови действия за стимулиране на растежа. Единната валута последно се разменяше на загуба от 0,04% за 1.3870 долара и на загуба от 0,1% спрямо йената за 143.10 йени.
Златото остана без промяна
Цените на златото останаха без особена промяна в понеделник, след като разочароващите данни за китайския износ помогнаха за търсенето на ценният метал, като убежище. Инвеститорите в кюлчета следяха отблизо и последните развития около безизходицата между Русия и Запада.
По- рано през сесията жълтият метал се търгуваше по- евтино, продължавайки петъчната слабост след силните данни за заетостта в САЩ. По- късно пазарът върна загубите, след като инвеститорите насочиха вниманието си към докладът от Китай, който показа, че втората най- голяма икономика в света е претърпяла неочакван срив на износа през февруари.
С дипломацията в застой, златото не реагира на най- лошия сблъсък между Русия и Запада от Студената война насам. В понеделник Русия заяви, че САЩ са отклонили поканата за провеждането на нови преговори относно решаването на кризата в Украйна.
Спот цените нараснаха с един долар до 1341 долара за тройунция. Американските фючърси върху злато с доставка през април поскъпнаха с 3.30 долара до 1341.50 долара за тройунция при обем на търговията в съответствие с 30- дневната пълзяща средна.
В подкрепа на цените на златото бяха и по- ниските цените на американските акции, дължащи се на слабите данни за Китай и продължаващите опасения относно претенциите на Русия над част от Украйна.
Най- големият публично търгуван фонд, базиран на злато, в света, SPDR Gold Trust, обяви, че запасите му са нараснали с 1.5 тона в петък, което е първият входящ поток от 25 февруари насам.