Еврото на загуба втори пореден ден
Златото поскъпна след като напрежението в Украйна нарани инвеститорските настроения в Германия
Еврото поевтиня спрямо долара в рамките на втора поредна сесия във вторник, след като слабите резултати от проучването на инвеститорските настроения в Германия подчертаха нарастващите притеснения относно забавянето на растежа в региона и опасенията относно влиянието на кризата в Украйна.
Инвеститорите видяха масово слабостта на еврото, изразена чрез индекса на еврозоната, който измерва силата на единната валута спрямо пет други валути, който падна с 0,2% за деня след оповестяването на данните от Германия.
Немското проучване на бизнес настроенията ZEW показа спад както при индекса за настоящите очаквания, така и при този за близкото бъдеще, като цялостния индекс спадна за осми последователен месец до 8.6, което е най- ниската му стойност от декември 2012 насам и е много под прогнозите.
Западът наложи строги санкции срещу Москва, един от основните търговски партньори на Германия, поради руската роля в кризата в Украйна. Русия отвърна със свои собствени санкции, което може да се отрази негативно върху еврозоната.
Еврото падна до 1.3337 след оповестяването на данните от проучването, достигайки недалеч от 9- месечното дъно на 1.3331, достигнато на 6 август. Последно то се разменяше за 1.3365, реализирайки загуба от 0,1% за деня. Еврото изгуби и 0,1% спрямо йената, достигайки 136.65 йени.
Загубите на еврото помогнаха на долара да реализира печалби. Доларовият индекс нарасна с 0,1% до 81.508, най- вече движен от подобряването на перспективите пред американската икономика. Въпреки това възвръщаемостите по американските облигации останаха ниски, смекчавайки ръста на долара.
Последните знаци от Фед все още показват липса на нетърпение от страна на централната банка за повишаването на лихвените проценти.
Безопасната йена остана далеч от върховете, достигнати миналата седмица, когато притесненията относно ситуацията в Близкия Изток и конфликта между Русия и Украйна бяха по- остри. Доларът продължи да се разменя без промяна за 102.26 йени.
Оставяйки еврото настрана, новозеландският долар реализира голямо движение, падайки до 2- месечно дъно спрямо американския си съименник. Той достигна 0.8407, най- ниската си стойност от 4 юни насам, преди да се върне до 0.8420, реализирайки загуба от 0,3% за деня.
Така разстоянието до 3- годишния връх на 0.8839 стана още по- голямо, след като валутата бе притисната от очакванията за забавяне на темпа на увеличение на лихвения процент на Нова Зеландия и продължаващия спад на цените на млечните продукти, които са основния износ на страната.
Златото поскъпна след като напрежението в Украйна нарани инвеститорските настроения в Германия
Цените на златото нараснаха във вторник поради признаците, че напрежението между Русия и Украйна наранява доверието в икономиката на еврозоната.
Анализаторският и инвеститорският морал в Германия, най- голямата икономика в Европа, спаднаха до най- ниското си ниво за последната година и половина през август, след като проучването на бизнес настроенията на ZEW показа, че кризата в Украйна е взела своя дял.
Спот цените нараснаха с 0,1% до 1308.05 долара за тройунция.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 10 цента до 1310.60 долара за тройунция при обем на търговията около 35% под 30- дневната пълзяща средна.
Печалбите на златото дойдоха, след като доларът поскъпна спрямо еврото след доклада за инвеститорските нагласи в Германия и след като индексът S&P 500 падна поради повишената несигурност около Украйна и Близкия Изток. Възвръщаемостите на правителствените облигации на САЩ нараснаха, но останаха близо до 14- месечното дъно, достигнато по време на възхода на пазара на облигации, който предполагаше ръст в търсенето на безопасни активи.
Русия заяви, че конвой от 280 камиона е потеглил за Украйна, превозвайки хуманитарна помощ, на фона на предупрежденията от страна на Запада, че тази помощ може да бъде използвана като претекст за нахлуване.
Златото поскъпна с около 9% от началото на годината, най- вече поради напреженията между Запада и Русия относно Украйна и поради насилието в Близкия Изток. Металът е възприеман като алтернатива на по- рисковите инвестиции, каквито са например акциите.
Докато геополитическото напрежение вдъхнови известно спорадично инвестиционно търсене, златото не успя да се наслади на сериозен интерес на физическия пазар. Търсенето сред най- големите консуматори на метала в азиатския регион остана мудно, след рекордната 2013. Освен това инвеститорите намалиха позициите си в SPDR Gold Trust, най- големия публично търгуван фонд, базиран на злато, в света.
Благородният метал се търгува в рейндж между 1280 и 1325 долара за тройунция през последните 30 дни, въпреки нарастващото геополитическо напрежение.
Сред останалите благородни метали среброто бе на загуба от 0,5% до 19.91 долара за тройунция, платината бе на загуба от 0,1% до 1463.60 долара за тройунция, а паладият спечели 0,2% до 874.93 долара за тройунция.
Паладият, който достигна 13- и половина годишни върхове миналия месец, е близо до най- скъпото си ниво в сравнение с платината от средата на 2002 до сега.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)