Испания няма да плаща за регионите с дълг
Икономистите обаче не виждат от къде ще се вземат необходимите 12 млрд. евро
Планът на испанското правителство да подпомогне финансови автономните области с 12 млрд. евро няма да увеличи публичния дълг на страната. Това беше съобщено от икономическият министър Луис де Гуиндос, цитиран от Bloomberg. По неговите думи това няма да повлияе и на пазарите.
Икономистите обаче са на мнение, че финансовото състояние на държавата не и дава възможност да даде тази помощ, без да прибегне до емитиране на дълг или разпродажба на държавни активи.
Според икономистът Хосе Карлос Диез от Intermoney ще бъде трудно да се дадат тези пари, без да се прибегне до допълнителна продажба на дълг. "От къде ще дойдат парите?", пита реторично Диез.
Друг икономист - преподавателят по икономика в мадридското бизнес училище Instituto Empresa Рафаел Пампилон каза, че единственият друг вариант за набавяне на нужните средства е продажбата на държавни компании и дялове. "Просто няма други варианти", коментира той.
Според друг икономист - Рафаел Пампилон, ако не се емитира дълг парите могат да дойдат единствено от разпродажбата на държавни компании и дялове. "Просто няма друг вариант", коментира той.
На 13 юли правителството одобри създаването на фонд, който да подпомогне регионалните правителства, които вече нямат достъп до международните пазари, от където да се самофинансират. Общата стойност на фонда е 18 млрд. евро, като 12 млрд. трябва да се дадат от хазната, а останалите 6 млрд. ще се наберат чрез продажбата на дълг.
"Механизмът ще бъде финансиран без да се налага да променяме календара за емитирането на държавен дълг", каза Гуиндос в парламента.