Кабинетът се хвали с 12 млн. лв. спестени от енергия
Министерският съвет одобри отчета за плана по енергийна ефективност в публични сгради
Само за една година държавните организации са спестили 12 млн. лв. от реализирането на енергоспестяващи мерки. С това се похвалиха от Министерски съвет (МС) след днешното заседание, цитирани от правителствената информационна служба.
МС прие отчет за изпълнението на Втория национален план за действие по енергийна ефективност, който обхваща периода 2011-2013 г. "Отчетът съдържа базова статистическа информация, анализира състоянието и тенденциите на енергийната ефективност на национално ниво", поясняват от правителството.
"Анализът на резултатите от подадените отчети за изпълнението на плановете по енергийна ефективност от собствениците на публични сгради показва, че броят на приложените от държавните и общинските администрации енергоспестяващи мерки през 2013 г. е 1718", пише в отчета.
По този начин оттам кабинетът твърди, че са реализирани спестявания на енергия 95,5 гигаватчаса (GWh) / год., на емисии въглероден диоксид – 26,4 хил. тона годишно, и на финансови средства в размер на 12 млн. лв.
При обща цел на собствениците на държавни и общински сгради до 2016 г., възлизаща на 521 GWh, само за периода на трите години на действие на Втория национален план е постигната над половината от индивидуалната цел на тази група задължени лица. В резултат на реализираните общо за периода 2011-2013 г. енергоспестяващи мерки са отчетени спестявания на енергия 934,4 GWh/r., на въглеродни емисии – 96 хил. т годишно, и на финансови средства в размер на 35 млн. лв.
При предварително определена национална цел за периода 2008-2013 г. 4860 GWh на година, което представлява 6% от базовата стойност на крайното енергийно потребление (КЕП) в обхвата на Закона за енергийната ефективност (ЗЕЕ), постигнатите енергийни спестявания в периода се оценяват на 5 472 GWh на година, което представлява 6,76% от базовата стойност на КЕП. "Това означава, че националната цел за енергийни спестявания е преизпълнена с 0,76%", твърдят от МС.
Оттам са категорични, че са разгледани "отделните сектори на икономиката, като са отразени измененията на основните показатели – брутна добавена стойност, енергийно потребление и енергийна интензивност". Направени били и "изводи и обобщения на изпълнението на заложените мерки и дейности, както и оценка на изпълнението на националната цел за енергийни спестявания".