„Профи кредит“ се насочва към кредитиране на бизнеса
Малките заеми са изключително рискови, твърди Николай Колев
Небанковата финансова институция "Профи кредит" ще развива бизнес кредитирането през 2013 г. Това обяви председателят на борда на директорите и изпълнителен директор на компанията Николай Колев. Той обаче уточни, че тези заеми няма да надвишават 10% от кредитния портфейл на дружеството. В края на септември отпуснатите заеми от "Профи кредит" са за общо 77 млн. лв. Средният размер на кредита е 1500 лв., което е висока стойност за небанкова финансова институция, поясни Колев.
В момента компанията, която отпуска т. нар. "бързи кредити" предлага заем за микро фирми, който е от 500 до 1000 лв. и със срок на издължаване до 12 месеца. "Планираме да пуснем още един един бизнес кредит, където сумата ще е по-сериозна, ще се изискват обезпечения и ще удължим срока за изплащането му", каза Здравко Райчев, член на борда на директорите на дружеството и директор "Събиране на вземания". След като и новият продукт е факт компанията ще предлага и двата заема - малкия и големия.
Според маркетингово проучване представено от "Профи кредит" над 70% от клиентите теглят заеми за да покрият сметките си - за ток вода или отопление. От данните става ясно, че 33.3% от потребителите не са ползвали никаква финансова услуга през последната година, като 50% разчитат да вземат пари назаем.
От самото си съществуване от 2006 г. насам "Профи кредит" увеличава отпуснатите заеми средно с между 30 и 50% всяка година. Плановете са и през следващата 2013 г. тази тенденция да се запази. "Очакваме силно четвърто тримесечие и на 2012 г. Това е най-добрият период за нас и за колегите ни", коментира Николай Колев.
Той припомни, че през 2010 г. у нас са оперирали 166 небанкови финансови институции, докато в момента те са 243. Наблюденията на Николай Колев показват, че това са основно дружества с български собственици и капитал.
В портфейла на "Профи кредит" просрочените заеми са малко под 20%. След като минат 30 дни, в които кредитополучател не върне парите от компанията влизат в диалог с него. Здравко Райчев поясни, че при обективни причини за невъзможност да се върне заема се предлага отсрочка на три вноски, които се плащат накрая.
"Малките заеми са изключително рискови, защото сумите и възнагражденията да кредитора са малки. В определен момента събирането на просрочия става много скъпо и вероятно затова тези фирми продават вземането на трето лице - за да могат да получат поне част от отпуснатите кредити", каза още Николай Колев.