Съмненията за изпълнението на Бюджет 2013 остават
Според БСК ръст на БВП от 1.9% през 2013 г. е прекалено оптимистично очакване
Заложеният реален ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) от 1.9%, както и номиналното увеличение от 4.9% е прекалено оптимистично очакване. Това е становището на Българската стопанска камара (БСК) по проекта за Бюджет 2013. Според експертите на камарата значително са завишени и очакванията за приходите.
"Значително е завишен ръстът на общите бюджетни приходи (6.23%), независимо от очакваното преизпълнение от 13.3% по бюджета за 2012 г. Това може да създаде риск пред общото изпълнение, включително при отчитане на заложените буфери - висока инфлация (3,4 инфлация, над 3% дефлатор на БВП), висока събираемост по ДДС, опора върху нарастващ внос и свързаните по-високи постъпления и допълнителното дефицитно финансиране (1,3% от БВП)", се казва в становището на БСК.
Според камарата постигането на планираните данъчни и неданъчни приходи ще бъде затруднено и поради неизпълнението на антикризисните мерки в частта "подкрепа на фиска". В становището се казва още, че влизането в сила от 2013 г. на законодателството, натоварващо бизнеса - например допълнителните необходими десетки милиони лева за издаване на банкови гаранции по новоприетия Закон за управление на отпадъците, закриване на действащи предприятия и съкращаване на заетостта.
Камарата категорично не подкрепя декларираната обща бюджетна цел - увеличаване на потреблението, чрез ръст на вноса. "В редица случаи този ръст е за сметка на национално производство и работни места, при дъмпингови цени, и високо равнище на пряко и косвено субсидиране, отклоняване от данъчни плащания с краен негативен ефект върху паричната маса и т.нар. Паричен съвет", се казва в становището.
Според експертите на БСК е нереално да се смята, че доходите в реалния и бюджетния сектор могат да нараснат при едновременни очаквания за нисък ръст на производителността на труда и завишени инфлационни очаквания.
От камарата изтъкват още, че в бюджета има заложени и други пречки пред ръста на потреблението. "Дефицитното финансиране на вътрешното потребление (-1,3% от БВП по КФП), нарастването на общият държавен дълг в края на 2013г. до около 18 % от БВП и увеличаването на преразпределителната роля на държавата (разходите по КФП към БВП достигат 38.8% спрямо 38.4% през 2012г., доближавайки лимита от 40%) не обслужват тези цели", добавят от там.
Според експертите допълнителните средства от разширяването на държавния дълг под максимално допустимия таван от 40% трябва да се използва изцяло за отключване на краткосрочните и дългосрочни фактори на растежа - намаляване на регулаторната тежест, по-добро правораздаване и вътрешен ред, въвеждане на е-Правителство, инвестиции в основна и енергийна инфраструктура, НИРД, подобрена производителност, отпадане на бариерите пред местното производство и неговата експортна ориентация.
От БСК отчитат и някои положителни тенденции в бюджета за 2013 г. Те подкрепят съхраняването фискалната и монетарна стабилност в рамките на т.нар. "Валутен борд". По-високата прозрачност на разходите чрез включване на социалноосигурителните задължения в бюджетите на ПРБК, вместо досегашното централизирано разплащане и разчети, също се поощрява.
Цялото становище на БСК вижте тук.