Асен Василев очерта апокалипсис без приемане на удължителен бюджетен закон
Бившият финансов министър предупреди, че без извънредно законодателство пада таванът за осигуровките и ще се облагат реалните заплати
Социални плащания от типа пенсии, майчинство, семейни помощи и други ще отпаднат догодина, ако Народното събрание (НС) спешно не приеме удължителен закон за Бюджет 2024. За това сигнализира бившият финансов министър и съпредседател на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев пред медии в НС.
Важно е да се приеме удължителен закон на текущия бюджет, който да влезе в сила от 1 януари“, категоричен бе Василев.
Причината за предложението е, че към момента, въпреки че има внесен проектобюджет за 2025 г. в НС, работата на парламента все още е „затлачена“ и дори не са образувани комисии, които да разглеждат различните предложения.
До края на 2025 г. остават около 10 дни, повечето, от които са почивни, което оставя депутатите с твърде малко време да разгледат, евентуално изменят и одобрят Бюджет 2025. Затова и то ПП-ДБ поискаха удължаване на текущия Закон за държавния бюджет за 2024 г., за да не изпадне държавата във „финансов хаос“.
По думите на Василев без удължаване и без нов бюджет, догодина максималната пенсия ще падне от сегашния ѝ размер от 3400 лв. на 2250 лв., а изплащането изобщо на пенсиите ще е под риск, тъй като НОИ няма да има правното основание, на което да дава минималните пенсии и ще трябва да се преизчислят и максималните.
Няма да има максимален осигурителен доход – това означава, че пенсионните осигуровки ще се събират върху цялата сума на дохода, без таван“, предупреди Василев.
Други социални плащания, които ще отпаднат според него, ще са:
- Ваучерите за храна;
- Обезщетенията при безработица;
- Семейните помощи;
- Майчинството;
- Еднократната помощ при раждане;
- Компенсациите за тока за бизнеса.
Има още 10-15 различни видове социални придобивки и плащания, които няма да може да се правят, защото техният размер се фискира в държавния бюджет, затова призовавам Министерски съвет още днес или най-късно утре да внесе удължителен закон, за да не спре цялата държавната система и в приходната, и в разходната част“, каза Василев.
Той не е първият, който сигнализира за възможните последици при липсата на удължен или нов закон за бюджета. Преди около две седмици санкционираният от правителството на САЩ по Закона „Магнитски“ и бивш финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов лаконично заяви, че „ако не се предприеме нищо, има много социални плащания, които не могат да бъдат извършени“.
Както обаче Economic.bg пръв написа преди време, според Закона за публичните финанси, ако няма нито удължен, нито нов бюджет, то държавата минава към „автоматичен бюджет“. Според икономисти такъв сценарий няма да е прецедент и държавата няма да „спре“, а социални плащания ще могат да се правят, но ще трябва да се вадят средства от други пера, за да може цялото ниво на разходите да не надвишава въпросната стойност от 1/12.
Промяна „на коляно“ на основните фискални правила на България?
Василев обаче изтъкна и друг проблем – липсата на комисии към НС. „Ако утре Министерски съвет внесе удължителен закон, трябва да има поне бюджетна комисия, която до 31 декември да приеме този закон, който да влезе в сила 1 януари 2025 г.“, каза Василев.
Той не изключи възможността за промяна в Закона за публичните финанси, неизменян от 6-7 години насам, но за това също ще трябват комисии.
В момента има разговори потенциално да трябва да се промени Законът за публичните финанси – той е основата на публичните финанси в България и не трябва да се пипа „на коляно“. Няма как да оставим държавата да стигне до финансов хаос и ако трябва, ще се стигне до тази мярка“, категоричен бе Василев.