Джак Ма: Животът на бедните минава в чакане
Собственикът на Alibaba и Alipay стана особено популярен с изказванията си относно бедните хора и липсата им на мотивация
Джак Ма е най-богатият човек в Азия и един от най-успешните предприемачи в цял свят. Състоянието на Ма възлиза на 20 милиарда долара, а компанията му за електронна търговия Alibaba е използвана ежедневно от 100 милиона купувачи.
Преди да стане толкова успешен обаче житейският път на Джак Ма е съпътстван от множество неуспехи и откази. В скорошно интервю милиардерът сподели, че в началото не е получавал подкрепа за идеите си. „Тогава с толкова много хора говорих за Alipay, а те ми казваха, че това е най-глупавата идея, която съм имал...“. Днес обаче Alipay използват 800 милиона човек от цял свят.
Джак Ма става особено популярен с коментарите си по отношение на бедните хора и защо те винаги остават такива. „Най-лошите хора, на които можеш да служиш са бедните. Ако им дадеш нещо безплатно, те смятат, че това е капан. Ако им предложиш да направят малка инвестиция – ще кажат, че няма да изкарат достатъчно. Ако им кажеш да инвестират повече, ще кажат, че нямат пари. Накарайте ги да опитат нещо ново, ще кажат, че нямат опит. Кажете им, че това е традиционен бизнес и те ще кажат, че за тях е трудно да се справят", разказва основателят на Alibaba.
"Ако им кажете, че това е нов бизнес модел, ще кажат, че е пирамида. Ако им кажете да си направят магазин, ще отговорят, че нямат достатъчно свобода. Кажете им да стартират нов бизнес, ще ви отговорят, че нямат нужната експертиза. Те обаче, имат нещо общо – обичат да питат Google, да питат приятелите си, които са толкова безнадеждни, колкото самите тях. Те мислят повече от професор в университет и правят по-малко от слепец. Ако ги питате какво могат да правят, то те няма да могат да ви отговорят на този въпрос“, допълва още той.
Рецептата, която предлага Ма е следната: „Вместо сърцето ви да бие по-бързо, защо просто не действате малко по-бързо, защо не направите нещо, за да промените ситуацията си. Бедните хора се провалят заради една обща черта – целият им живот минава в чакане“, заключва китайският милиардер.