Байдън поема курс към вдигане на корпоративните данъци
Американският президент иска да преобърне политиката на предшественика си и се надява Европа да го последва
Увеличенията на данъците стават отличителен белег за администрацията на Джо Байдън. Преди президентът да обяви вдигането на корпоративния налог, министърът на финансите Джанет Йелън постави основите, като каза, че страната е участвала в глобална надпревара за понижаване на корпоративното облагане и сега е време да излезе от него.
Йелън е права, че в световен мащаб се наблюдава тенденция към намаляване на данъците за бизнеса. Нейната грешка е, че мисли, че ако САЩ първи накажат своите компании, всички други ще ги последват, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.
За да финансира последната си разходна програма за 2 трлн. долара, Байдън иска да увеличи федералния данък върху корпоративния доход от 21% на 28%. Обявявайки законопроекта в Питсбърг, той каза, че намалението на данъците от републиканците през 2017 г. е било „лошо за американската конкурентоспособност“. Президентът има предвид, че намаляването на ставката за фирмените печалби от 35% е било безразсъдeн подарък, който не е повишил много конкурентоспособността на държавата.
Но лидерите на други големи икономики последваха Тръмп в политиката му за данъчно облекчение. От 2017 г. няколко от най-големите и богати държави в Европа и Азия намалиха данъците на бизнеса, докато много малко ги увеличиха.
Девет от най-големите и най-напредналите икономики в света намалиха горния праг си корпоративната си данъчна ставка през последните четири години. Франция, Индия и Белгия, които имаха ставки близо до старото ниво в САЩ от 35% (или 38.9% с включване на местните данъци), намалиха налога за бизнеса съответно на 32, 30 и 25%. Гърция, Израел и Швеция, които имаха горна ставка от около 25%, я понижиха до съответно 24, 23 и 21.4%, за да поддържат темпото на растеж.
Тенденцията не се забавя. Данъчната фондация съобщава, че няколко държави планират да намалят своите корпоративни данъци през следващите години, тъй като конкуренцията за инвестиции и работни места се засилва. Холандия ще снижи ставката си до 21.5% тази година от сегашните 25%. Франция и Швеция ще ги намалят до 25.8% и 20.6% съответно. Фирмените печалби в Китай се облагат с 25%, в сравнение с общо 32.4% федерален и щатски корпоративен данък, ако предложението на Байдън стане закон.
За разлика от президента Байдън тези страни залагат, че ниските корпоративни данъци ще увеличат бизнес инвестициите, икономическия растеж и държавните приходи в дългосрочен план. „Производството във Франция ще бъде по-евтино - толкова е просто“, каза френският министър на финансите Брюно Льо Мер, когато изложи данъчния план миналото лято. Американските компании върнаха над 1.6 трлн. долара капитал в САЩ през периода 2018-2020 г., след данъчната реформа от 2017 г. и конкурентите се втурнаха да повторят този успех.
Пандемичните разходи оказаха натиск върху националните бюджети, но малко държави изземат от бизнеса, за да запълнят своите фискални дупки. От миналата година насам САЩ и Великобритания са единствените големи икономики, които обявиха увеличение на корпоративния данък.
Да, дългът ще трябва да бъде изплатен, но не чрез вдигане на данъците, а чрез засилване на растежа", посочи Льо Мер.
Йелън вероятно ще се опита да убеди Льо Мер и други финансови министри, че трябва да последват администрацията на Байдън, като направят данъчните си системи по-малко конкурентни. Да се надяваме, че те не са толкова саморазрушителни.