България и Световната банка подписаха втори меморандум
Консултантската помощ ще бъде в сектори като околна среда, транспорт и енергетика
България и Световната банка подписаха втори меморандум за подкрепа при усвояване на еврофондовете, съобщи пресцентърът на Министерския съвет. Меморандумът за разбирателство е за периода 2014-2020 г., съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.
В изпълнение на Меморандума ще бъдат сключвани двустранни споразумения за техническа помощ от всички управляващи органи и бенефициенти по оперативните програми, финансирани чрез ОП „Добро управление“.
Консултантският принос на Световната банка ще е в приоритетните сфери за инвестиции със средства от ЕС, сред които околна среда, транспорт, енергетика, развитие на селските райони, горски сектор, рибарство, финансови инструменти, публична администрация и др.
„За България Световната банка не е просто консултант, а стратегически партньор - не само за техническа или отраслова експертиза, каквато България вече има натрупана, а за дългосрочно планиране на реформите във всички критични сектори,“ заяви вицепремиерът Дончев при подписването.
Според него сътрудничеството ще ни помогне в реализирането на предварителните условия за европейско финансиране, така че да се осигури солидна основа за изпълнение на новите оперативни програми.
“Световната банка подкрепя България в изпълнението на европейските приоритети на страната. Екипът на Световната банка е твърдо решен да продължи да предоставя данни и анализи, базирани на доказателства, в изпълнение на правителствените приоритети през новия програмен период 2015-2020”, заяви Сирил Мюлер
Посещението на Сирил Мюлер е първата визита в страната след поемането му на поста вицепрезидент за Европа и Централна Азия на 1 юли тази година, а България е първата държава от неговата европейска обиколка.
Меморандумът влиза в сила в деня на подписването му и е в сила до 31.12.2023 г., когато изтича срокът за разплащане по европейските фондове за текущия програмен период.
Това е вторият меморандум между България и Световната банка за сътрудничество в областта на еврофондовете. Първото споразумение беше сключено през януари 2012 г., в него бяха подписани шест договора за предоставяне на аналитично-консултантски услуги в областта на иновациите, водите, пътищата, земеделието и здравеопазването.