България инвестира в газовия проект „Набуко-Запад“
Все още няма писмени документи, че „Южен поток“ е прекратен
България може да инвестира собствени средства в газовия проект "Набуко-Запад". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на конференцията "Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа".
Премиерът допълни, че подкрепя възстановяването на проекта и дори преминаването на такъв газопровод през България, съобщава БНР.
Борисов припомни идеята за създаването на газоразпределителен център край Варна, откъдето, може да минат и тръбите на "Набуко-Запад", ако се превърне в европейски приоритет.
Според премиера инвестираните пари биха се изплатили още в първите години от транзитните такси. Той заяви, че е „твърд почитател да се възобнови "Набуко-Запад" или да мине през наша територия”.
Борисов обясни още, че няма писмени документи, които категорично да съобщават, че проектът „Южен поток” е спрян. Тръбите във Варна и Бургас все още стоят и компанията продължава да движи разрешителните, съобщава БГНЕС.
Премиерът посочи, че страната ни е буфер между санкциите от ЕС заради нарушаването на Третия либерализационен пакет от една страна, а от друга - санкции от Русия заради неизпълнението на договорите.
За развитието на газопреносната мрежа са важни интерконекторните връзки с Румъния, Сърбия и Гърция. За конектора с Румъния той посочи, че се налага всичко да се прави наново, защото е бил направен некачествено. За конектора със Сърбия заяви, че очаква да се изгради и да се свърже с Хърватия, където също се обмисля строежът на терминал за втечнен газ.
За диверсификацията на газа България разчита и на коридорите за газ от Азербайджан, Туркменистан, Иран, като премиерът очаква и се надява и "Набуко" да мине през страната ни.
„С нашата газопреносна мрежа имаме готовност и можем да инвестираме средства в нови тръби и не се очаква да имаме проблеми с третия либерализационен пакет”, посочи още той.
На конференцията, посветена на енергийната сигурност, еврокомисарят, отговарящ за енергийния съюз, Марош Шефчович похвали напредъка на страната ни в разнообразяването на енергийните източници.
„От седем проекта, три преминават през България. Това трябва да покаже, че не само вашата страна, но и останалите партньори от региона, са убедени, че България може да е в основата на решаването на много от останалите аспекти на въпроса. През България преминават интерконекторните връзки с Турция, Сърбия и Гърция, и именно те могат да осигурят сигурност на региона. Това ще доведе до подсигуряване на енергийната мрежа и на цялата система в региона”, заяви той.