Фирмите прехвърлят по-малко задължения към колекторите
Обяснението се крие в икономическия подем, който се наблюдава
С над 50% е намаляла стойността на прехвърлените към колекторските
агенции в България междуфирмени задължения. Докато през 2016 г. възложеният
от нефинансовите предприятия обем е бил над 146 млн. лв., то през
изминалата 2017 г. е паднал до 71.5 млн. лв. Това сочи ежегодният доклад на Асоциацията на колекторските
агенции в България (АКАБГ) за задълженията на домакинствата и бизнеса през 2017
г., който се съставя от 2013 г. насам.
По думите на Райна Миткова, управител на колекторската агенция EOS Matrix и председател на АКАБГ, едно от обясненията за по-малката сума е, че бизнесът в България е в икономически подем. „Компаниите бяха много ангажирани, най-вече в продажбите, а събирането на задължения остана на много по-заден план”, коментира Миткова.
Що се отнася до лошите банкови кредити, големи сделки са били сключени през 2016 г., докато 2017 г. е била по-скоро буферна - договаряли са се сделки, които са започнали да се случват в началото на 2018 г. Именно в края на януари е била финализирана сделката EOS Matrix да изкупи от ОББ 460 млн. лв. лоши кредити, с чието събиране да се заеме. Това потвърди Миткова след въпрос на репортер от Economic.bg.
„Сделката вече е факт, тя приключи в края на януари. Има заявени амбиции от страна на други кредитори за още такива сделки. Те, разбира се, няма да са в този мащаб, но ще са достатъчно значими. Вече времето ще покаже колко от тези сделки ще бъдат реализирани през тази година”, каза Миткова.
По време на днешната конференция тя коментира още, че Асоциацията е в активен диалог с омбудсмана Мая Манолова относно предложението ѝ да се създаде закон за личния фалит, според който даден човек да може да получава социална помощ, ако общият размер на дълговете му надхвърля 5 минимални заплати.
Докладът от АКБГ гласи още, че задълженията на домакинствата и бизнеса през 2017 г. са намалели успоредно с ръста на средната работна заплата в страната. Докато през 2016 г. средният размер на необслужваните задължения на човек е бил 912 лв., то през миналата година той се е понижил до 775 лв.
Александър Грихилес от колекторската фирма „Фронтекс” обясни, че през изминалата година хората са започнали да теглят повече кредити. „Пречупено през призмата на възложителите, с които работим, банките остават на първо място, при тях има все още много хора с натрупани задължения, но се увеличава делът на възложените случаи от небанкови финансови институции – изтеглени малки кредити за по-спонтанни разходи”, каза Грихилес. „За пръв път забележим дял в проучването заемат и лизинговите компании”, добави той.
Зорница Димитрова от „Кредит Инкасо” отбеляза, че профилът на най-честия длъжник остава без особени промени от последните години – обикновено той е мъж на възраст до 30 години, който е на първа работа с трудов договор и който неправилно е съотнесъл разходите си към дохода, който получава.