Банките пренаписват прогнозите си за турските лихви и лира
Турската централна банка „поднесе голяма положителна изненада“
Икономистите от най-големите инвестиционни банки в света пренаписват прогнозите си за турските лихвени проценти. Това се случва часове след решението на централната банка на Турция, което озадачи пазара с неочаквано рязко покачване на лихвите със 7.5 пункта до 25%.
Политиците вероятно няма да спрат цикъла на затягане на паричната политика, тъй като турската лира е подложена на подновен натиск от разпродажба.
Глобални банки от Morgan Stanley до Barclays Plc и JPMorgan Chase & Co. сега казват, че лихвите ще достигнат най-малко 30% до края на годината, отразявайки очакванията за масивна промяна от по-ранните насоки на централната банка за „постепенно“ затягане.
Турската централна банка „поднесе голяма положителна изненада“, казаха анализатори на Barclays в доклад в петък. Очертаващите се перспективи са в съответствие с очакванията на пазара, че паричната политика трябва да бъде все още много по-строга.
Вярваме, че ходът на турската централна банка е важен от гледна точка на ограничаване на нестабилността във валутата“, каза Мустафа Онер, анализатор в ICBC Turkey Investment. „Това е положително и ефективно действие в краткосрочен план.“
Изненадващото решение вече изглежда оказа по-малко влияние върху търговците в петък, като лирата отслабна с цели 2.7% спрямо щатския долар. С това турската валута изтри около половината от печалбите си от четвъртък.
Предизвикателството пред политиците сега е не само да успокоят инвеститорите, но и да гарантират, че все още имат подкрепата на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Ердоган, самозван враг на високите разходи за заеми, прогони трима управители на централната банка от 2019 г. насам. С тези си решения валутата изтрила около 70% за две години.
Сега президентът изглежда опитва нов подход след преизбирането си през май, като назначава служители, които предпочитат по-конвенционални мерки за управление на икономиката.
Несигурността ще кара пазара да гадае, докато Ердоган не вземе решение.
Повишаването на лихвените проценти беше похвално, но ни доведе до точка, в която трябва да внимаваме за реакциите на Ердоган“, каза в доклад Тата Гоузе от Commerzbank AG. „Песимистичният сценарий е инфлацията да отнема повече време, за да реагира, а междувременно Ердоган да губи търпение и да заяви, че високите лихвени проценти не работят.“