ББР отчете кредити към 6500 малки и средни фирми за 11 години
Банката очаква загуби до 700 млн. лв. като последица от COVID кризата
Българската банка за развитие отчете кредити към 6500 малки и средни фирми за последните 11 години* на стойност 2.6 млрд. лв. Според информацията на държавната банка средно на година около 590 малки и средни предприятия са подкрепени от нея. Публикуваната от ББР днес информация отговаря на критиките към нея в последните седмици заради големите кредити, които банката е отпуснала на осем компании в размер общо на приблизително 1 млрд. лв.
Общо банката посочва, че е подкрепила 18 500 български компании, като около 12 хил. от тях - чрез гаранции по кредити на стойност над 3 млрд. лв.
В изявлението си ББР обявява, че е търговско дружество, което се самоиздържа от дейността си, не работи със средства от държавния бюджет и не е бюджетно предприятие. Освен това за разлика от повечето национални банки за развитие не ползвала пълна държавна гаранция.
ББР към момента е 100% собственост на държавата, а само през миналата година капиталът й беше увеличен с близо 850 млн. лв. заради мерките срещу COVID кризата, прилагани през нея, и за да се финансира придобиването на дял в ПИБ.
Банката посочва, че до началото на кризата всяка година е завършвала на печалба, чиято обща сума е 229 млн. лв., от които около 30% банката е върнала обратно в бюджета под формата на дивидент. През периода 2009-2019 капиталът на ББР не е увеличаван, като банката изцяло е самофинансирала дейността си - от собствен капитал (752 млн. лева към 31.03.2020 г.) и от привлечените кредитни линии от чуждестранни финансови институции, се посочва в съобщението.
ББР обяснява, че от създаването ѝ като Насърчителна банка през 1999 г. до днес, държавата е повишавала капитала на банката три пъти с конкретна цел: през 2008 г. - с 500 млн. лева, като мярка на правителството на Сергей Станишев за справяне с последиците от световната икономическа криза; два пъти през 2020 г. - със 700 млн. лева за антикризисни мерки и със 140 млн. лв. за дела на държавата в ПИБ.
Според представените данни към края на май одобрените кредити за физически лица, пострадали от COVID-19, са общо 48 865 на обща стойност 230.18 млн. лв. По програмата за подпомагане на бизнеса ББР е потвърдила 1 729 кредита за над 254.5 млн. лв. Така общо по двете програми одобрените средства са 484 858 156 лв. или 69.27% от предоставения преди година от държавата ресурс.
Уточнява се, че увеличеният от държавата капитал със 700 млн. лв. е с цел поемане на гаранции към търговските банки, които финансират пострадалите от COVID кризата хора и фирми и по тази линия банката очаква загуби, първите от които вече са отчетени през 2020 г., поради което и банката е излязла на загуба.
Максималният размер на очакваните загуби е равен на внесения от държавата чрез увеличение капитал. Това е причината този капитал да не може да се използва за друг вид кредитна дейност извън гаранционните програми за подкрепа на пострадалите от пандемията“, посочват от ББР.
*През 2011 г. Насърчителна банка се трансформира в Българска банка за развитие