Бил Гейтс предупреди, че светът вероятно ще премине критичен праг на затопляне
Основателят на Microsoft все пак вижда чашата като наполовина пълна
Милиардерът филантроп Бил Гейтс заяви, че светът вероятно ще надхвърли критичен температурен праг, за който учените отдавна предупреждават, че може да доведе до опасни и потенциално необратими последици за хората, дивата природа и екосистемите.
В разговор с Таня Брайър от CNBC в Обединените арабски емирства по време на конференцията за климата COP28 Гейтс заяви, че „определено чашата е наполовина пълна“, когато става въпрос за климатичната криза, и че е оптимист, че срещата на върха в Дубай може да помогне за постигането на напредък.
Въпреки това съоснователят на Microsoft заяви, че напредъкът в борбата с климата вероятно няма да бъде достатъчен, за да се предотврати глобалното затопляне с 2 градуса по Целзий.
Коментарите му идват в момент, когато политици и бизнес лидери се събират в Дубай за най-голямата и най-важна годишна среща на върха на ООН по въпросите на климата. Тази среща се счита за ключова възможност за ускоряване на действията в областта в момент, когато светът е напът да отбележи най-горещата си година в историята и когато екстремни метеорологични явления нанасят поражения по цялата Земя.
Ще имаме затопляне, вероятно над нашите цели, и тук идва ред на адаптацията“, коментира Гейтс.
Според него в резултат на затоплянето ще последват различни иновации: Например ще се намерят начини как по-евтино да се разработят по-добри системи за предупреждение за лоши метеорологични събития или по-добри метеорологични данни, които да помогнат на земеделските стопани да знаят кога да сеят.
Гейтс заяви, че ще бъде наложително да се помогне на най-бедните да се адаптират към предизвиканото от човека изменение на климата и да се опитат да сведат до минимум щетите върху екосистемите, като например кораловите рифове.
За щастие, постигнахме достатъчен напредък, така че няма да имаме екстремни случаи като затопляне с 4 градуса [по Целзий], но за съжаление, вероятно ще пропуснем целта от 2 градуса. Така че адаптирането ще бъде наш приоритет“, коментира Гейтс.
На COP28 страните за първи път ще оценят колко точно са се отклонили от изпълнението на заложените параметри в историческото Парижко споразумение. Подписано през 2015 г., то има за цел да „ограничи глобалното затопляне до доста под 2, за предпочитане до 1.5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива“.
Според учените светът вече се е затоплил с около 1.1 градуса по Целзий след повече от век изгаряне на изкопаеми горива, както и неравномерно и неустойчиво използване на енергията и земята.
Много динамична ситуация
В навечерието на конференцията за климата в Дубай Програмата на ООН за околната среда предупреди, че според настоящите ангажименти по Парижкото споразумение светът е напът да се затопли с до 2.9 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. От там изтъкнаха още спешната необходимост от засилени действия в областта на климата.
ООН и преди е заявявала, че именно прагът от 1.5 градуса по Целзий се счита за „горна граница“, ако човечеството иска да избегне най-лошото, което кризата с климата е подготвила.
Запитан как разсъждава върху предизвикателствата пред бъдещите поколения в контекста на климатичната криза, Гейтс отговори: „Има много невероятни неща, които идват благодарение на човешките иновации, по-добри лекарства, изкуствен интелект, който може да помогне на децата да се обучават на различни неща.“
В същото време, знаете, че имаме поляризация, имаме климатични промени и затова ситуацията е много динамична“, продължи той. „Като цяло виждам много положителни неща, но трябва да дадем приоритет на избягването на тези негативи, защото искаме не само нашите деца, но и много следващи поколения да имат дори по-добър живот от нас.“